Zebrania wiejskie

Sprawy samorządowe dotyczące mieszkańców Opyp

Re: Zebrania wiejskie

Postprzez Jerzy Kopeć » Wt wrz 20, 2011 11:05 am

§ 24 pkt. 1 litera f

To był wymóg formalny przystąpienia do Programu. Jeżeli gmina Grodzisk Mazowiecki przystąpiła do PRZEJRZYSTEJ POLSKI to podobny zapis winien był pojawić się w Statucie Gminy.
Jerzy Kopeć
 
Posty: 245
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 5:50 pm
Imię: Jerzy

Re: Zebrania wiejskie

Postprzez Marcin Kotlarczuk » Wt wrz 20, 2011 11:49 am

WITAM,
JA ZNALAZŁEM TYLKO TYLE:

Załącznik do uchwały nr 723/2010
Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim z dnia 27.10.2010r. STATUT GMINY GRODZISK MAZOWIECKI


ROZDZIAŁ I: POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 3
1. Mieszkańcy Gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową.
2. Gminę tworzą mieszkańcy miasta Grodzisk Mazowiecki oraz wsi:
Adamowizna, Adamów, Chlebnia, Chrzanów Duży, Chrzanów Mały, Czarny
Las, Izdebno Kościelne, Izdebno Nowe, Janinów, Kady, Kałęczyn, Kłudno
Nowe, Kłudno Stare, Kłudzienko, Kozerki, Kozery, Kozery Nowe, Kraśnicza
Wola, Książnice, Makówka, Marynin, Mościska, Natolin, Odrano Wola,
Opypy, Radonie, Szczęsne, Tłuste, Urszulin, Wężyk, Władków, Wólka
Grodziska, Zabłotnia, Zapole, Żuków.

ROZDZIAŁ V: ZASADY FUNKCJONOWANIA JEDNOSTEK
POMOCNICZYCH

§ 64
4. W przypadku inicjatywy mieszkańców wymagany jest wniosek co najmniej
100 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały w danej miejscowości lub
miejscowościach.

5. Wniosek składa się do Przewodniczącego, który przekazuje go do Burmistrza
celem zaopiniowania.
6. W przypadku opinii pozytywnej Burmistrz dokona czynności o których
mowa w §66.
§ 66
1. Projekt granic jednostki pomocniczej sporządza Burmistrz w uzgodnieniu
z inicjatorami utworzenia tej jednostki.
2. Przebieg granic jednostek pomocniczych powinien w miarę możliwości
uwzględniać naturalne uwarunkowania przestrzenne, komunikacyjne i więzi
społeczne.
3. Wykaz jednostek

...NO I NAJWAŻNIEJSZY DLA NASZEJ WSI ZAPIS...

Uchwała nr 231/2005
Rady Powiatu Grodziskiego
z dnia 24 listopada 2005 roku

w sprawie zmiany Statutu Powiatu Grodziskiego

Na podstawie art. 12 pkt 1, art. 40 ust. 2 pkt 1 i art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. 2001, nr 142, poz. 1592 z późniejszymi zmianami) oraz §84 i §85 Statutu Powiatu Grodziskiego stanowiącego załącznik do Uchwały nr 199/2001 /Dz. Urzędowy Woj. Mazowieckiego nr 1 z 2.01.2002 r. ze zm./ Rada Powiatu Grodziskiego uchwala, co następuje:

3.) W §24 w punkcie 1 dodaje się po literze e) literę f) w brzmieniu następującym:
„f) grupa co najmniej 200 osób zameldowanych na pobyt stały na terenie Powiatu Grodziskiego”


5.) W §24 dodaje się punkt 6 w brzmieniu następującym „Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej przez grupę osób określonych w pkt. 1 lit. f) następuje poprzez złożenie do Przewodniczącego Rady Powiatu, poza projektem uchwały i jej uzasadnieniem, także wniosku o podjęcie uchwały zawierającego imiona i nazwiska wszystkich wnioskodawców, ich adresy, numery PESEL i podpisy, wskazanie osób upoważnionych do reprezentowania wnioskodawców w liczbie trzech. Brak jednego z wyżej wymienionych elementów, lub niezgodność ze stanem faktycznym danych osobowych skutkuje wezwaniem osób reprezentujących wnioskodawców do usunięcia braków formalnych w terminie 14 dni od ich poinformowania. W przypadku nie usunięcia braków formalnych Przewodniczący nie kieruje projektu pod dalsze prace.”

6.) W §24 dodaje się punkt 7 w brzmieniu następującym: „Przewodniczący Rady Powiatu kieruje projekt, o którym mowa w pkt 6 do radcy prawnego celem zaopiniowania go pod względem formalno-prawnym oraz do skarbnika powiatu celem określenia skutków finansowych i wskazania źródeł pokrycia ewentualnych wydatków związanych z przyjęciem uchwały. Projekt, który nie uzyska akceptacji radcy prawnego nie jest procedowany. Wniosek, który zyskał akceptację radcy prawnego kierowany jest do zaopiniowania przez Zarząd Powiatu zgodnie z pkt 5.”

7.) W §24 dodaje się pkt 8 w brzmieniu następującym: „Przewodniczący Rady Powiatu informuje osoby upoważnione do reprezentowania wnioskodawców o odmowie procedowania projektu lub jego skierowaniu pod obrady komisji lub na sesję. Osoby reprezentujące wnioskodawców są zapraszane na posiedzenia komisji lub na sesję, na których procedowany jest projekt.”
Marcin Kotlarczuk
 
Posty: 653
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 9:41 am
Imię: lol

Re: Zebrania wiejskie

Postprzez Joanna Biegała » Wt wrz 20, 2011 12:46 pm

Panie Marcinie,
inicjatywa mieszkańców odnośnie gminy, o której Pan napisał może dotyczyć tworzenia, łączenia, znoszenia lub dzielenia jednostek pomocniczych (sołectw).

Podaję w całości rozdział V. Pan podał tylko od pkt 4 przez co można to było inaczej zrozumieć.

ROZDZIAŁ V: ZASADY FUNKCJONOWANIA JEDNOSTEK
POMOCNICZYCH

§ 64

1. Gmina może tworzyć, łączyć, znosić lub dzielić jednostki pomocnicze:
sołectwa i dzielnice.
2. O utworzeniu, połączeniu i podziale jednostki pomocniczej, a także zmianie
jej granic rozstrzyga Rada w drodze uchwały.
3. Inicjatorem utworzenia, połączenia, podziału lub zniesienia jednostki
pomocniczej mogą być mieszkańcy obszaru, który ta jednostka obejmuje lub
ma obejmować, albo organy Gminy.
4. W przypadku inicjatywy mieszkańców wymagany jest wniosek co najmniej
100 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały w danej miejscowości lub
miejscowościach.
5. Wniosek składa się do Przewodniczącego, który przekazuje go do Burmistrza
celem zaopiniowania.
6. W przypadku opinii pozytywnej Burmistrz dokona czynności o których
mowa w §66.

§ 65

1. Utworzenie, połączenie, podział lub zniesienie jednostki pomocniczej musi
zostać poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami Gminy, których obejmuje
zmiana nie później niż w ciągu 6 miesięcy od daty przedłożenia wniosku.
2. Informację o miejscu, terminie i o przedmiocie konsultacji w sprawach
wymienionych w ust. 1 po otrzymaniu jej z Gminy Sołtys przekazuje
bezzwłocznie do publicznej wiadomości mieszkańcom sołectwa w sposób
zwyczajowo przyjęty w sołectwie.

§ 66

1. Projekt granic jednostki pomocniczej sporządza Burmistrz w uzgodnieniu
z inicjatorami utworzenia tej jednostki.
2. Przebieg granic jednostek pomocniczych powinien w miarę możliwości
uwzględniać naturalne uwarunkowania przestrzenne, komunikacyjne i więzi
społeczne.
3. Wykaz jednostek pomocniczych Gminy zawiera załącznik nr 4 do Statutu.
Joanna Biegała
 
Posty: 589
Dołączył(a): N paź 10, 2010 9:56 am
Imię: Joanna

Re: Zebrania wiejskie

Postprzez Łukasz Zemka » Wt wrz 20, 2011 12:57 pm

Dokładnie tak - Marcin, to o czym pisałeś dotyczy sołectw - jeżeli chciałbyś stworzyć np. sołectwo Opypy Północ, Południe, Wschód, Zachód lub np. sołectwo Polnej Róży :)
Wygląda na to, że w Powiecie można wyjść z inicjatywą ustawodawczą, natomiast w Gminie nie (poszperałem i nie znalazłem w archiwum bipu żadnych zapisów na ten temat).
Łukasz Zemka
 
Posty: 519
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 8:58 am
Imię: Łukasz

Re: Zebrania wiejskie

Postprzez marek zdunkiewicz » Wt wrz 20, 2011 2:47 pm

Pani Maja pisze

Panie Marku - jak najbardziej, skoro jest Pan w Radzie Sołeckiej odpowiedzialny za stan ulic.
Pozdrawiam
MWC

Mam rozumieć , że sam mam chodzić i drążyć temat dróg?
Chyba się coś komuś pomyliło. Jak chodziłem i drążyłem, to niektórzy twierdzili ,że załatwiam te sprawy pod siebie. I jak widać drogi są utwardzone i wyrównane dzięki tylko wspólnym działaniom ,,zirytowanych mieszkańców''. Zaznaczyć tu muszę, że w rejonie ulic przyległych do mojej posesji nic nie zostało na tę chwilę załatwione. A szkoda.Jesień tuż tuż.
Już wcześniej niejedna osoba twierdziła, że tylko Sołtys jest reprezentantem wsi. Ja tylko jestem członkiem Rady Sołeckiej, która wspomaga pracę Sołtysa i do takich obowiązków się deklaruję.
Co do poniedziałkowej wycieczki do U.Gminy jest jak najbardziej za. Dłużej nie ma co czekać.
Pozdrawiam
M.Z
marek zdunkiewicz
 
Posty: 243
Dołączył(a): N paź 10, 2010 9:50 pm
Imię: marek

Re: Zebrania wiejskie

Postprzez Romuald Niedźwiedź » Wt wrz 20, 2011 6:14 pm

Panie Marku, Panie Łukaszu, pozwoliłem sobie i ja wtrącić swoje trzy grosze odnośnie frekwencji. Osobiście powiadomiłem swoich najbliższych sąsiadów, i co, na zebraniu był tylko jeden. Nie wiem, co trzeba jeszcze zrobić aby taką sytuację zmienić. Nie załamuję się. Pocieszam się tylko tym, że we wsi jest grupa osób, którzy chcą coś dobrego zrobić dla wsi. Może zbiegiem czasu to się zmieni.
Szkoda tylko, że nie mogła być na zebraniu Pani Maja, nasza Pani Sołtys. Czy nie mogła, czy nie chciała, czy może pracowała i szef nie dał wolnego, to już przeszłość. Fakt jest faktem. Myślałem tylko, że jakiś szacunek nam forumowiczom się należy i wystarczyło by kilka słów wyjaśnienia napisać.
O przepraszam, wpis był, ale tylko przypominający, że Pan Marek w Radzie Sołeckiej odpowiada za stan ulic. Pani Maju, jak już tak Pani członkom Rady przydzieliła zadania, to w końcu za co Pani odpowiada?
Niejednokrotnie powtarzałem, że Sołtys powinien być promotorem działań, a my mieszkańcy siłą napędową tych poczynań. Niestety widzę, że dalej jest odwrotnie. Szkoda.
Popieram i jak najbardziej jestem „ZA” spotkaniem 26.09 w Urzędzie Gminy. (2osoby)
Pozdrawiam
Romek
Romuald Niedźwiedź
 
Posty: 466
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 10:46 pm
Imię: Romuald

Re: Zebrania wiejskie

Postprzez Łukasz Zemka » Wt wrz 20, 2011 7:02 pm

Panie Romku, na zebraniu była informacja, że Pani Maja była świadkiem wypadku i czeka na Policję i raczej nie dojedzie. Ale rozumiem - rozmowy w kuluarach itp ;) Ja akurat słyszałem poniewaz z żona biegaliśmy za "Juniorem" i byliśmy wszędzie ;)
Łukasz Zemka
 
Posty: 519
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 8:58 am
Imię: Łukasz

Re: Zebrania wiejskie

Postprzez Romuald Niedźwiedź » Wt wrz 20, 2011 9:13 pm

Panie Łukaszu, rozpoczynając pracę w firmie gdzie obecnie pracuję, Prezes zmieniał pracowników jak rękawiczki. Na jednym ze spotkań powiedziałem, że nie uzyska się wydajności ani zaangażowania pracowników jeżeli nie będziemy ich traktować jak równych partnerów. I wie Pan co, od 4 lat nie było zwolnień, były nawet przyjęcia do pracy, produkcja w tym roku jest najlepsza od początku istnienia tej firmy. A co najważniejsze, wspólnie z pracownikami zastanawiamy się, jak można zmniejszać koszty produkcji. Wszystko jest jawne bez ściemy. Tak też wyobrażam sobie współpracę z Panią Sołtys. Niestety jak na razie tego nie widzę. Pocieszam się, że to początek kariery Pani Sołtys i może być już tylko lepiej.
Jeżeli chce Pan dokładnie wiedzieć, to bardzo dobrze słyszałem informację przekazaną przez Pana Piotra Skawińskiego, że „Pani Maja dzwoniła, jest świadkiem kolizji drogowej i spóźni się na zebranie”. Pan Skawiński powiedział, że Pani Maja prosi aby to On poprowadził zebranie do czasu jej przyjazdu. Było pytanie: Czy wyrażacie Państwo zgodę na takie rozwiązanie? Chyba jednogłośnie to zaakceptowaliśmy. O tym, że Pani Sołtys nie przyjedzie nie było już mowy. Nie roztrząsajmy już tego faktu, szkoda na to czasu. Było, minęło.
Pozdrawiam
Romek
Romuald Niedźwiedź
 
Posty: 466
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 10:46 pm
Imię: Romuald

Re: Zebrania wiejskie

Postprzez Łukasz Zemka » Wt wrz 20, 2011 10:03 pm

Nie bardzo rozumiem całą tę wypowiedź, ale ok.
Jeszcze jedno spostrzeżenie nt. wczorajszego zebrania (znowu wzbudzę dyskusję, ale trudno).
Ponownie uważam, że Opypy zasługują na porządną stronę internetową.
Forum to forum, opypy.com.pl dalej dla mnie nie jest stroną Sołectwa - żeby to Państwu uzmysłowić, to proszę o przemyślenie, czy gdyby Sołtys nie był związany z Panią Grażyną czy z Panią Mają, to czy tak ta strona by wyglądała.
Powiem szczerze - może jestem ograniczony, ale ja się na tej stronie gubię
Jedno z głównych miejsc
http://www.opypy.com.pl/?page_id=1235
Kto mi powie o co tu chodzi ? To już strona poświęcona Radzie Sołeckiej jest bardziej przejrzysta.

Kolejne:
http://www.opypy.com.pl/?page_id=1208
O co tu chodzi ? Na oficjalnej stronie ?

A to mój ulubiony rodzynek:
http://www.opypy.com.pl/?page_id=92

Już kiedyś o tym pisałem - nie mam nic przeciwko tego typu tekstom, ale proszę - nie na oficjalnej stronie Sołectwa.
Łukasz Zemka
 
Posty: 519
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 8:58 am
Imię: Łukasz

Re: Zebrania wiejskie

Postprzez Marcin Kotlarczuk » Śr wrz 21, 2011 1:29 am

Łukasz Zemka napisał(a):Nie bardzo rozumiem całą tę wypowiedź, ale ok.
Jeszcze jedno spostrzeżenie nt. wczorajszego zebrania (znowu wzbudzę dyskusję, ale trudno).
Ponownie uważam, że Opypy zasługują na porządną stronę internetową.
Forum to forum, opypy.com.pl dalej dla mnie nie jest stroną Sołectwa - żeby to Państwu uzmysłowić, to proszę o przemyślenie, czy gdyby Sołtys nie był związany z Panią Grażyną czy z Panią Mają, to czy tak ta strona by wyglądała.
Powiem szczerze - może jestem ograniczony, ale ja się na tej stronie gubię
Jedno z głównych miejsc
http://www.opypy.com.pl/?page_id=1235
Kto mi powie o co tu chodzi ? To już strona poświęcona Radzie Sołeckiej jest bardziej przejrzysta.

Kolejne:
http://www.opypy.com.pl/?page_id=1208
O co tu chodzi ? Na oficjalnej stronie ?

A to mój ulubiony rodzynek:
http://www.opypy.com.pl/?page_id=92

Już kiedyś o tym pisałem - nie mam nic przeciwko tego typu tekstom, ale proszę - nie na oficjalnej stronie Sołectwa.



hehehehehehehe....

No uśmiałem się powiem szczerze. Forum jest po to właśnie, aby wzbudzać dyskusję. Nic w tym złego.
Co do strony. Jeden wielki bałagan, którego nikomu nie chce się prowadzić, ale trzeba to robić, bo przecież musi być kontr informacja lub wybłagany jakiś wpis. Prywatna strona powstała niedługo po utworzeniu forum w celu PROMOCJI osoby, która ją założyła. W sumie ja również mógłbym założyć stronę, wykupić miejsce na serwerze i napisać na moje stronie co mi się podoba.
...i teraz tak...;
przed wyborami Pani Sołtys GJD zaprezentowała swoją stronę, firmując ją logiem Wsi Opypy i na dzień dobry, na pierwszej-głównej stronie, prezentując Siebie i swoją kandydaturę również do Rady Miejskiej. Oczywiście każdy może wystartować spełniwszy warunki zapisane w Rozporządzeniach. Moim zdaniem strona o Sołectwie i o Wsi, jeżeli rzeczywiście miała by o niej być, w moim przekonaniu, powinna diametralnie się zmienić tak, aby każdy na świecie chciał zobaczyć, jakie to miejsce. Co możemy zaoferować, czym się ewentualnie pochwalić lub zachęcić potencjalnych nowych mieszkańców, aby wybrali właśnie wieś Opypy na swoje miejsce na ziemi, w spokoju, ciszy, bez szarpania się i dochodzenia swoimi ścieżkami różnych zawiłych historii. Na tą chwilę, ktokolwiek wejdzie na stronę Opyp widzi przerażający zlepek zdań i jeden wielki chaos, które powinny zapalić światełko czytającemu... Hmmm, coś tu chyba nie bardzo, o co tu chodzi:
WYBRANE CYT...
" Szanowni Państwo, wiosną 2010 roku zebrałam od Państwa adresy mail, by informować Was o aktualnych wydarzeniach z życia wsi ( jesteśmy jedyną wsią, której sołtys dysponuje tak dużą książką adresową). Niestety ta forma kontaktu w związku z wyborami samorządowymi stała się miejscem negatywnej kampanii medialnej. Wbrew mojej woli i bez Państwa zgody wykorzystano do tego zebrane przeze mnie adresy.Kampania wyborcza spowodowała jednak, że wszyscy podkreślają swoje zasługi i dokonania. Nie pozostaje mi nic innego jak także zaprezentować to co robię społecznie dla wsi i jej Mieszkańców.Zachęcam do głosowania na ludzi aktywnych i zaangażowanych w sprawy społeczne, dajmy szansę nowym kandydatom na radnych, a nie starym wyjadaczom, którzy uwikłali się w różne układy i koterie, często nie wiedząc nawet o czym decydują głosując za lub przeciw. ....."
Czy tak "modelowo" powinna wyglądać strona o Wsi i Sołectwie szeroko rozumianym? W/g mnie "modelowo" to ma zrobioną stronę Darek swojej firmy http://www.javax.pl lub inne strony Sołectw z "prawdziwego zdarzenia":
http://www.opypy.waw.pl/viewtopic.php?f=14&t=209&start=10#p1511
Jest prezentacja na stronie głównej, opis działalności, który zachęca do dalszego czytania, bez kąśliwości, zawiłości i "jedynej słusznej drogi'. Następnie są podstrony.

...ale wracając do "Naszej WSI"...
Informacje na Prywatnej Stronie OPYP zamieszczane są dopiero po tym, jak pojawią się na forum, lub z wielkim opóźnieniem i to sprytnie, więc jak komuś się chce, niech robi to dalej, tak samo jak do tej pory. "Aktywnie i kompetentnie". Prosty przykład ostatnich wypowiedzi:

Dariusz Kuzma napisał(a):Jeszcze podam link do protokołu z posiedzenia Rady Sołeckiej 12.09.2011r , bo nawet mi samemu było trudno znaleźć na stronie sołeckiej

Łukasz Zemka napisał(a):Właśnie się zastanawiałem, skąd Wy bierzecie protokół - długo szukałem i wreszcie znalazłem, chociaż za pierwszym razem jak byłem na stronie Sołectwa to nie znalazłem (ale to tak tylko na marginesie)


Nikt tego nie widział, ponieważ w moim przekonaniu sprytnie został "ukryty" protokół ( pytanie tylko po co??? ) na tej stronie pod lakonicznym skrótem datowym w kolorze czerwonym.
Zamiast tego właśnie ( RS 11.09.12 ), powinien być opis słowno muzyczny np: PROTOKÓŁ ZA POSIEDZENIA RADY SOŁECKIEJ Z DNIA 12.09.2011.
Nie wszyscy są obeznani w kodach stron internetowych aby wyświetlić sobie źródło strony i sprawdzić co się kryje właśnie pod konkretnymi wyrazami czy znakami.
<a href="http://www.opypy.com.pl/wp-content/uploads/2011/09/RS-11.09.12.pdf">RS 11.09.12</a>

Kolejny temat;
Wielokrotnie zwracaliśmy na forum różne uwagi, czy prośby, które do dnia dzisiejszego pozostały bez jakiegokolwiek odzewu.
JAK KAMIEŃ W WODĘ. Link do forum na Prywatnej Stronie do dnia dzisiejszego się nie pojawił, więc ja nie uważam tego tworu za stronę sołectwa Opypy. Nieaktualne informacje, wpisy z niedziałającymi linkami, niedokończona próba zmiany, która nie wyszła na dobre, a przeciez tyle o tym było pisane...:
Marzena Grzegrzółka napisał(a):Z tego co pisała Pani Maja to strona byłej Pani Sołtys przechodzi teraz na Nową Panią Sołtys.Więc nie rozumiem w czym macie problem Panowie??Wystarczy chyba aby Pani Maja dodała odnośnik na stronie Sołectwa do naszego forum i po problemie.
Pozdrawiam:)

Sołtys MWC napisał(a): Dlatego też protokoły z Zebrań Wiejskich, Rad Soleckich, moje pisma do gminy i odpowiedzi będę zamieszczała na stronie http://www.opypy.com.pl Na forum będę wstawiała linki.

Pytam się, jako mieszkaniec WSI. Gdzie są te linki???
Sołtys MWC napisał(a):Strona cały czas w modernizacji - na razie była aktualizowana wersja world press , w następnym tygodniu będzie zmiana skórki - mnie też dzisiejsza zmiana się nie podoba ale to stan przejściowy - z brzydkiego kaczątka wyjdzie piękny łabędź!

W/g mnie to na razie jest pies z kulawą nogą.

Poniżej linki, które przypomną Nam wszystkim dyskusję o Stronach w OPYPACH:
viewtopic.php?f=14&t=209&start=0
viewtopic.php?f=14&t=225

To ja też pochwalę się swoim rodzynkiem

..."O TYM BĘDZIE NASZA WIEŚ, DECYDUJESZ TAKŻE TY"...


P.S.
Z pozytywnych informacji,: - W protokole z Rady Sołeckiej napisane jest:
"Sołtys ogłosił, że zorganizuje na Różanej Polanie Święto pieczonego ziemniaka które odbędzie się 01.10.2011r."

Chętnie jak zwykle pomogę. :-)

Pozdrawiam
Marcin Kotlarczuk
 
Posty: 653
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 9:41 am
Imię: lol

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy samorządowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości

cron