WYBORY SOŁTYSA --- WAŻNE!!!

Sprawy samorządowe dotyczące mieszkańców Opyp

WYBORY SOŁTYSA --- WAŻNE!!!

Postprzez marek zdunkiewicz » Pt paź 29, 2010 6:00 pm

Proponuję ,aby w tej rubryce skupić się nad wyborem nowego Sołtysa.
Ostatnio edytowano N gru 19, 2010 7:38 pm przez marek zdunkiewicz, łącznie edytowano 1 raz
marek zdunkiewicz
 
Posty: 243
Dołączył(a): N paź 10, 2010 9:50 pm
Imię: marek

Re: WYBORY SOŁTYSA

Postprzez Piotr Karolak » So paź 30, 2010 3:31 pm

Witam, cieszę się że to już niedługo. Dobrze było by aby sołtys aktualny i przyszły brał udział w dyskusjach na naszym forum a nie prezentował nam swoje metody komunikacji.

Piotr
Piotr Karolak
Piotr Karolak
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 5:58 pm
Imię: Piotr

Re: WYBORY SOŁTYSA

Postprzez Marzena Grzegrzółka » Pn lis 01, 2010 11:41 am

Witam przyszłych sąsiadów!:)

Jeszcze nie mieszkamy ale już niedługo:)

Chcielibyśmy się dowiedzieć kto wogóle staruje na sołtysa naszej pięknej wsi:)

Pozdrawiam
Marzena Grzegrzółka
 
Posty: 101
Dołączył(a): Pn paź 25, 2010 5:50 pm
Imię: Marzena

Re: WYBORY SOŁTYSA

Postprzez Krawcowa » Pn lis 01, 2010 8:25 pm

Witam, piszę bo i dla mnie jako dla "nowej" mieszkanki wsi jest to pewne novum... otóż sołtysa wybieramy nie w nadchodzących wyborach samorządowych 21 listopada tylko kiedyś w lutym 2011, kiedy to wygasa kadencja obecnych sołtysów i rad sołeckich...

http://www.grodzisk.pl/index.php?cmd=ak ... kaz&id=460

Sołtysa wybiera zebranie wiejskie, niestety nie wiem jakie są zasady zwoływania takiego zebrania, kto może, powinien w nim uczestniczyć.... oraz czy jest jakieś kworum, poniżej którego wybory nie będą ważne. Jeżeli chcecie mieć realny wpływ na wybór sołtysa warto zawczasu do wyborów się przygotować poznając dokładnie zasady wg których wybory te będą się odbywać.

Jeżeli ktoś bardziej dociekliwy znajdzie bardziej szczegółowe informacje warto byłoby je tutaj zamieścić
Krawcowa
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pt paź 22, 2010 8:14 am
Imię: Agnieszka

Re: WYBORY SOŁTYSA

Postprzez Joanna Biegała » Wt lis 02, 2010 1:00 pm

Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.

Zachęcam więc nowych mieszkańców aby jak najszybciej się zameldowali oraz dopisali do listy wyborców, dzięki czemu będą mogli brać udział w wyborach samorządowych 21 listopada 2010r oraz w wyborach sołtysa i rady sołeckiej wsi Opypy.
Przy okazji przypomnę, że od osób zameldowanych około 34% podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego trafia do właściwego miejscu zameldowania budżetu gminy. A więc od zameldowanych w Opypach idą podatki do budżetu Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Wybory sołtysa i członków rady sołeckiej zarządza się nie później niż na 60 dni przed upływem kadencji sołtysa i rady sołeckiej. Wybór sołtysa i rady sołeckiej na nową kadencję odbywa się na zebraniu wiejskim zwoływanym przez burmistrza nie później niż 14 dni przed upływem kadencji sołtysa i rady sołeckiej.
Joanna Biegała
 
Posty: 589
Dołączył(a): N paź 10, 2010 9:56 am
Imię: Joanna

Re: WYBORY SOŁTYSA

Postprzez Łukasz Zemka » Wt lis 02, 2010 3:22 pm

Witam,
Pani Joanno, to chyba nie do końca jest tak z tymi podatkami i zameldowaniem.
Z tego co mi się wydaje, znaczenie dla urzędu skarbowego ma miejsce zamieszkania a nie zameldowania.
Na przykładzie swojego przypadku mogę napisać, że do niedawna nie byłem zameldowany w Opypach, ale podatek płaciłem w Grodzisku.
No chyba, że są to jakieś głębsze rozliczenia, na których się nie znam.

pozdrawiam
Łukasz
Łukasz Zemka
 
Posty: 519
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 8:58 am
Imię: Łukasz

Re: WYBORY SOŁTYSA

Postprzez Joanna Biegała » Wt lis 02, 2010 5:18 pm

Panie Łukaszu,
ma Pan rację, ważne jest miejsce zamieszkania przy płaceniu podatków.
Natomiast aby brać udział w wyborach trzeba się zameldować chociaż tymczasowo i dopisać do listy wyborców.
Przepraszam za pomyłkę.
Joanna
Joanna Biegała
 
Posty: 589
Dołączył(a): N paź 10, 2010 9:56 am
Imię: Joanna

Re: WYBORY SOŁTYSA

Postprzez Łukasz Zemka » Wt lis 02, 2010 8:16 pm

Pani Joanno,
czy na pewno trzeba się zameldować? Czy nie wystarczy samo dopisanie się do listy wyborców ?

pozdrawiam
Łukasz
Łukasz Zemka
 
Posty: 519
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 8:58 am
Imię: Łukasz

Re: WYBORY SOŁTYSA

Postprzez Joanna Biegała » Śr lis 03, 2010 10:53 am

Panie Łukaszu cieszę się, że drąży Pan temat.
Podaję więc więcej informacji:
Osoba zamieszkała na terenie gminy, w której nie jest zameldowana, może złożyć wniosek o dopisanie jej do rejestru wyborców prowadzonego przez tę gminę. We wniosku musi wykazać fakt stałego zamieszkiwania na obszarze tej gminy.
Decyzję o wpisaniu lub odmowie wpisania wyborcy do rejestru wydaje burmistrz w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku.
Powodem odmowy wpisania wyborcy do rejestru prowadzonego przez daną gminę może być ustalenie, że wnioskodawca w rzeczywistości nie zamieszkuje (nie przebywa) stale na obszarze tej gminy.
Stałe zamieszkanie oceniane jest w oparciu o art. 25 Kodeksu cywilnego, który mówi, że „miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu”. Oceniany jest zatem sam fakt przebywania na terenie gminy, jak również okoliczności świadczące o tym, że w miejscu pobytu koncentrują się ważne interesy życiowe, majątkowe i inne danej osoby.
Wyborca, któremu odmówiono wpisu do rejestru wyborców, może złożyć skargę na tę decyzję do sądu rejonowego.

Uważam więc, że najprościej zameldować się na stałe lub chociaż tymczasowo
Rozmawiałam z Panią, która dopisuje do listy wyborców i uzyskałam informacje, że aby zostać dopisanym do listy wyborców bez zameldowania na terenie naszej gminy należy też podać powód dlaczego nie można się zameldować.
Joanna Biegała
 
Posty: 589
Dołączył(a): N paź 10, 2010 9:56 am
Imię: Joanna

Re: WYBORY SOŁTYSA

Postprzez Łukasz Zemka » Śr lis 03, 2010 1:25 pm

Pani Joanno,
jasne, że najprościej jest się zameldować, ale czasami, powiem szczerze, trudno się do tego zmusić.
Niestety, ale zmiana miejsca zameldowania powoduje tyle papierkowej roboty (zmiana danych osobowych w różnych urzędach, bankach itd), że niektórzy, jeżeli mają taką możliwość, to sobie odpuszczają. Jestem właśnie na etapie zmiany adresu zameldowania i wiem ile to biegania.
A moje drążenie tematu spowodowane jest tylko chęcią poinformowania innych osób, że nie jest konieczne meldowanie się, żeby głosować oraz płacić podatki w miejscu, gdzie się mieszka (zresztą do czego wszystkich namawiam).

pozdrawiam
Łukasz
Łukasz Zemka
 
Posty: 519
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 8:58 am
Imię: Łukasz

Następna strona

Powrót do Sprawy samorządowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron