Fundusz sołecki

Sprawy samorządowe dotyczące mieszkańców Opyp

Fundusz sołecki

Postprzez Joanna Biegała » Wt wrz 04, 2012 10:15 am

1 lutego 2012r na sesji Rady Miejskiej została podjęta uchwała w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2013 roku.
We wrześniu powinno obyć się zebranie wiejskie, na którym mieszkańcy podejmą decyzję na co przeznaczyć fundusz sołecki w 2013r. Wniosek należy złożyć do 30 września 2012r.
Proponuję aby zastanowić się na co chcielibyśmy przeznaczyć te pieniądze.
Zachęcam do przestawiania propozycji przeznaczenia funduszu sołeckiego ( 24.354,15 ).
Joanna Biegała
 
Posty: 589
Dołączył(a): N paź 10, 2010 9:56 am
Imię: Joanna

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Łukasz Zemka » Wt wrz 04, 2012 12:16 pm

Propozycji pewnie będzie sporo.
Z mojej strony są dwie, niestety nie jestem w stanie powiedzieć jakie będą tego koszty:
1. ogrodzenie całej Różanej Polany (ograniczenie dostępu psów oraz ograniczenie dostępu bawiących się dzieci do ul. Polnej Róży)
2. ogrodzenie Różanej Polany w wersji oszczędnościowej - do linii drzew + furtka) + jakaś huśtawka na placu zabaw

Oczywiście nie zapominam o Paprociowej Polanie - mam ją cały czas w pamięci i nie widzę powodu dla przeznaczania na nią pieniędzy.

Ps. To jest tylko moje zdanie i każdy może mieć inne, ale nie życzę sobie osobistych wycieczek w sprawie Paprociowej Polany.
Łukasz Zemka
 
Posty: 519
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 8:58 am
Imię: Łukasz

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Dariusz Kuzma » Wt wrz 04, 2012 2:11 pm

Moje propozycje na fundusz sołecki:

* ogrodzenie 220 mb x 50zł = 11tyś
* brama, furtka = 5 tyś
* huśtawka dla dzieci = 3 tyś
* zakup koszy na smiecie na 2 polany + roczny wywóz - ? może gmina?
* zakup tablic informacyjnych, mapy Opyp, tablic sołeckich, lustra - ok. 3 tyś
* dopłata dla dzieci wyjeżdżające na zorganizowane kolonie letnie - 3tyś
* wynajem sali gimnastycznej do gier zespołowych - siatkówka, piłka nożna. - ok. 2tyś
* zakup odstraszaczy komarów na Paprociową Polanę - ok. 1 tyś.
* monitoring Różanej Polany - ok. 4 tyś.
* budowa 'chatki różanego trolla' - architektura ogrodowa na Różanej Polanie - ok. 5 tyś.

Przekracza to tegoroczny budżet 24tyś, można coś obciąć lub jeszcze dodać.
Administrator forum http://opypy.waw.pl Strona firmowa http://likesoft.pl tel. 602 389 106
Avatar użytkownika
Dariusz Kuzma
 
Posty: 526
Dołączył(a): N paź 10, 2010 12:37 am
Imię: Dariusz

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Marcin Kotlarczuk » Wt wrz 04, 2012 2:49 pm

Joanna Biegała napisał(a):1 lutego 2012r na sesji Rady Miejskiej została podjęta uchwała w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2013 roku.
We wrześniu powinno obyć się zebranie wiejskie, na którym mieszkańcy podejmą decyzję na co przeznaczyć fundusz sołecki w 2013r. Wniosek należy złożyć do 30 września 2012r.
Proponuję aby zastanowić się na co chcielibyśmy przeznaczyć te pieniądze.
Zachęcam do przestawiania propozycji przeznaczenia funduszu sołeckiego ( 24.354,15 ).



Szanowna Rado Sołecka..
Czy Macie już informacje o spotkaniu dotyczącym właśnie Funduszu Sołeckiego? W poprzednim roku pani sołtys MWC wysłała do Was zaproszenia i ustaliliście dwie propozycje, które były głosowane na Zebraniu Wiejskim...
Pamiętajcie, że w razie czego Zebranie możecie zwołać ( tak jest w statucie ), jak również Pan Burmistrz. Dajcie mi ewentualnie znać proszę.

Pozdrawiam
Marcin Kotlarczuk
 
Posty: 653
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 9:41 am
Imię: lol

Re: Fundusz sołecki

Postprzez marek zdunkiewicz » Wt wrz 04, 2012 2:55 pm

Z mojej strony proponuję zakup tablic informacyjnych w ilości 4 sztuk ,na których byłoby miejsce na mapę sołectwa,oraz ogłoszenia dotyczące mieszkańców.
Obecne tablice nie cieszą i nie przyciągają wzrokiem.
Co do odstraszaczy komarów. Nikt w lesie z nimi nie walczy.Nie walczmy i my.
Koszy na śmieci też bym nie kupował. Można taki kosz wynająć z ZGKiM.
Ogrodzenie tak, ale brama i furtka to dużo mniejsze koszty/ 2 tys./


Pozdrawiam
M.Z.
marek zdunkiewicz
 
Posty: 243
Dołączył(a): N paź 10, 2010 9:50 pm
Imię: marek

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Marta Zemka » Wt wrz 04, 2012 4:22 pm

Z koszami to obawiam się że może tak być, że będą tam podrzucane śmieci domowe niestety.
Avatar użytkownika
Marta Zemka
 
Posty: 98
Dołączył(a): Wt lut 15, 2011 1:23 pm
Imię: Marta

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Romuald Niedźwiedź » Wt wrz 04, 2012 6:10 pm

Może ja coś wtrącę. Na początek odniosę się do propozycji Darka.
• Ogrodzenie 50 zł/1mb , to Darku chyba lekka przesada, chyba , że z montażem .Znając nasze zaangażowanie, sami możemy je postawić. Myślę 30 zł za 1mb to w sam raz.
• Brama i furtka za 5 tyś. to ho, ho. Za 2,5 tyś też można znaleźć.
• Huśtawka, jestem za.
• Kosze na śmieci, raczej nie. Zgadzam się z Panią Martą, znając zaangażowanie ludzi, będą dokładać swoje śmieci.
• Zakup tablic, luster itp., a dlaczego to ma być z funduszu?, gdzie jest gmina, czy we wszystkim mamy ich wyręczać?
• O dopłatach do kolonii nie dyskutuję, wolałbym przeznaczyć te pieniądze na wieś.
• Wynajem sali do siatkówki i piłki nożnej, raczej nie, myślałem o zagospodarowaniu boiska do piłki nożnej na Różanej Polanie, raczej tutaj bym przeznaczył te pieniądze.
• A z odstraszaczami to pojechałeś. Jeżeli tam ktoś chce przebywać, to niech je zasponsoruje. Podobno mamy i bogatych sponsorów i prężnie działające stowarzyszenie.
• Monitoring, ale jaki taki z atrapami, co już jeden jest.
• Za chatką Trolla jestem za.

Moja propozycja to jak najbardziej ogrodzenie. Sami widzieliście jak dzieci wybiegają na ulicę. Czy jesteście w stanie je upilnować, jedno może tak, ale jak ktoś przychodzi z kilkoma, to na pewno nie. Wariatów jeżdżących 70-80 nie brakuje. O tragedię nie długo. Oczywiście, w ramach integracji, takie ogrodzenie możemy postawić.
Trochę architektury ogrodowej nie zaszkodzi. Nawet małe zadaszenie, pozwoli schować się przed deszczem, czy piekącym słońcem.
Bramki do piłki nożnej. Myślę, że grających byłoby znacznie więcej niż w siatkówkę.
Huśtawka również wskazana.

Może jeszcze słowo. Od samego początku uważałem i uważam, że Paprociowa Polana to niewypał. Ale gdybym miał być sprawiedliwy to o ile wiem na Paprociową Polanę poszły dwa fundusze. Myślę, że ten fundusz za 2013r powinien być przeznaczony na Różaną Polanę jako drugi z kolei. Kolejne lata, sprawiedliwie dzielony po połowie.

To są moje propozycje.
Pozdrawiam
Romek
Romuald Niedźwiedź
 
Posty: 466
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 10:46 pm
Imię: Romuald

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Dariusz Kuzma » Śr wrz 05, 2012 9:44 am

ja upieram się przy tych koszach na śmiecie, bo zawsze mnie wkurza, że nie można wyrzucić śmiecia.
a jak by był monitoring, to może by odstraszał potencjalnych delikwentów dorzucania domowych śmieci.

Podsumowując z obecnej dyskusji to trochę jeszcze za mało, aby skonsumować cały budżet. oto podsumowanie:
* ogrodzenie furtka 9,1 tyś
* huśtawka 3 tyś
* chatka trolla - 5 tyś
* bramki do piłki nożnej, ew. kosze do koszykówki - 4tyś (wystarczy?) no i trzeba jeszcze wyrównać teren, obsiać trawę, kosić regularnie - to boisko jest większe niż do siatkówki, koszenia trochę jest..

w sumie ok. 17 tyś. Fundusz wynosi ponad 24 tyś.

Jeszcze czekam na pomysły.
Można zobaczyć w internecie na co można przeznaczać fundusz sołecki, np tu: http://www.funduszesoleckie.pl/wwwdane/ ... e_nmom.pdf

Rada sołecka jest już zwołana, ustalany jest dogodny termin aby wszyscy mogli wziąć udział.
Planowana jest na 17 września, a zebranie wiejskie na 24 września - to jest propozycja na razie, może się zmienić!
Głównym tematem będzie właśnie podział funduszu sołeckiego.
Jeśli mają państwo jeszcze inne tematy do poruszenia, to proszę dać mi znać.

Pozdrawiam,
Darek
Administrator forum http://opypy.waw.pl Strona firmowa http://likesoft.pl tel. 602 389 106
Avatar użytkownika
Dariusz Kuzma
 
Posty: 526
Dołączył(a): N paź 10, 2010 12:37 am
Imię: Dariusz

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Dariusz Kuzma » Śr wrz 05, 2012 9:46 am

jeszcze wklejam kawałek z ustawy o funduszu sołeckim:

ustawa z 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (dalej: ustawa o funduszu
sołeckim), gdzie ustawodawca w art. 1.3 wskazuje, że środki z funduszu przeznacza się na
realizację przedsięwzięć określonych we wniosku sołectwa, które są:
• zadaniami własnymi gminy,
• służą poprawie warunków życia mieszkańców i
• są zgodne ze strategią rozwoju gminy.
Powyższe warunki powinny być spełnione łącznie. Ponadto ustawa ta przewiduje, że
środki funduszu mogą być przeznaczone na pokrycie wydatków na działania, które zmierzają
do usunięcia skutków klęski żywiołowej na podstawie ustawy z 18 kwietnia 2002 r. o stanie
klęski żywiołowej.
Jak z tego wynika, podstawą do ustalenia katalogu dopuszczalnych działań realizowanych
w ramach funduszu sołeckiego jest ustawa o samorządzie gminnym. Zgodnie z art. 7 ustawy
z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2001.142.1591 ze zm.) zadania własne
gminy obejmują w szczególności sprawy:
1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz
gospodarki wodnej,
2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego,
3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych,
utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania
odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz,
4) lokalnego transportu zbiorowego,
5) ochrony zdrowia,
6) pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych,
7) gminnego budownictwa mieszkaniowego,
8) edukacji publicznej,
9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki
nad zabytkami,
10) kultury zycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych,
11) targowisk i hal targowych,
12) zieleni gminnej i zadrzewień,
13) cmentarzy gminnych,
14) porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej,
w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego,
15) utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych,
16) polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej
i prawnej,
Fundusz Sołecki – jak dobrze wydać pieniądze?
8
17) wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania
i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej;
18) promocji gminy,
19) współpracy z organizacjami pozarządowymi,
20) współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.
Wyżej wymienione enumeratywnie sprawy nie wyczerpują materii, czyli zakresu dopuszczalnych
działań, ponieważ przepis art. 7 ustawy należy traktować jako rozwinięcie art. 6 ust.
1. Podkreśla on charakterystyczną cechę zadań własnych gminy, jaką jest zaspokajanie zbiorowych
potrzeb wspólnoty samorządowej, czyli mieszkańców gminy.
Art. 7 ust. 1 wymienia najważniejsze z nich . Wyliczenie to nie jest kompletne, o czym świadczy
użycie przez ustawodawcę zwrotu „w szczególności”. Zadania własne gmin określone są bowiem
również w innych ustawach, dotyczących na przykład wypłaty dodatków mieszkaniowych (art. 9a
ustawy o dodatkach mieszkaniowych) czy prowadzenia działalności kulturalnej (art. 9 ust. 2 ustawy
z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, Dz. U.
z 2001 r. Nr 13, poz. 123 z późn. zm.).
Administrator forum http://opypy.waw.pl Strona firmowa http://likesoft.pl tel. 602 389 106
Avatar użytkownika
Dariusz Kuzma
 
Posty: 526
Dołączył(a): N paź 10, 2010 12:37 am
Imię: Dariusz

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Marcin Kotlarczuk » Śr wrz 05, 2012 10:03 am

Witam,
moja propozycja - oczywiście TYLKO na Różaną Polanę na UL. Polnej Róży
1)Ogrodzenie kompletne ( oczywiście chętnie pomogę, tak jak w przypadku Placu Zabaw )
2) Huśtawka
3) orczyk na linie z wieżyczką z jednej strony ( takie samo jak na placu zabaw w Owczarni - wiecie jakie bo chodziliśmy tam )
4) monitoring ( mam już wstępną ofertę z SOLIDu - tzw. monitoring wizyjny ) - info@solidsecurity.pl Oczywiście PRAWDZIWY, a nie taki jak jest Pod Radoniami na Paprociowej Polanie ATRAPY za 4000 tysie wydane w błoto...
5) bramki do piłki nożnej, ew. kosze do koszykówki, stół do ping ponga taki jak przy PKP w Grodzisku
6) ewentualnie jeszcze jakąś zabawkę
7)Zadaszenie byłoby super sprawą, więc jeżeli się da, to tylko na plus

Żadnych pieniędzy z tego funduszu na Paprociową Polanę, ponieważ tam juz poszły dwa fundusze pezeszło 40 000 PLN, więc tak jak pisałem w poprzednim roku... Ma być we Wsi sprawiedliwie i koniec.

Pozdrawiam
Marcin Kotlarczuk
 
Posty: 653
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 9:41 am
Imię: lol

Następna strona

Powrót do Sprawy samorządowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość

cron