Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Opypy

Sprawy samorządowe dotyczące mieszkańców Opyp

Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Opypy

Postprzez Romuald Niedźwiedź » Wt cze 18, 2013 9:00 pm

Drodzy mieszkańcy.
W dniu 17.06.2013r. w szkole podstawowej w Książenicach odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Spółki Wodnej Opypy. Chciałbym, chociaż w dużym skrócie, przedstawić Wam tematy jakie były poruszane na tym spotkaniu. Mam prawo twierdzić, że również osoby, które nie są członkami, powinni wiedzieć co się w ich wsi dzieje w temacie Spółki Wodnej. Może po kolei.

Na początku zebrania, przewodniczący SWO pan Michał Sobolewski przedstawił porządek Walnego Zgromadzenia. Przy omawianiu punktów podkreślił, że zebraliśmy się między innymi po to, aby przegłosować zmianę statutu SWO (pkt propozycji zmiany przesłane nam drogą e-mailową od zarządu SWO)
Rozdział 1, par. 2
Przed zmianą: Siedzibą spółki jest wieś Opypy. Adres siedziby spółki: ul. Letnia 25, 05-825 Opypy
Po zmianie: Siedzibą spółki jest wieś Opypy.
Uzasadnienie: Letnia 25 jest adresem prywatnym Przewodniczącego Zarządu. W momencie wybrania innego przewodniczącego, lepszym rozwiązaniem będzie zmiana adresu w związku liczną korespondencją kierowaną do SWO. Łatwiejsza będzie także zmiana adresu w US, katastrze, Urzędzie Statystycznym niż zmiany za każdym razem brzmienia tego punktu w statucie.
Rozdział 2, par. 4, pkt 2
Przed zmianą: Utrzymanie i eksploatacja urządzeń melioracyjnych, sieci drenarskiej, przepustów i rowów odprowadzających.
Po zmianie: Wykonywanie analiz, projektowanie, realizacja, konserwacja, utrzymanie i eksploatacja urządzeń melioracyjnych, sieci drenarskiej, przepustów i rowów odprowadzających.

Przewodniczący stwierdził jednocześnie, że te punkty zmian nie mogą być poddane pod głosowanie, ponieważ nie ma quorum. Wówczas zabrała głos pani Grażyna Jałgos-Dębska i zaproponowała, aby zrobić przerwę i wykonać kilka telefonów w celu ściągnięcia pozostałych członków na to Walne Zgromadzenie.
Przy braku sprzeciwu ze strony przewodniczącego pana Michała, przerwa została zaakceptowana. Momentami, odniosłem wrażenie, że zebranie prowadzi ktoś inny niż przewodniczący.
Pani GJD i inni członkowie SWO, dzwonili do osób będących członkami Spółki Wodnej Opypy, aby przybyli na to zebranie. Po ok. 20-30 min. Kilka osób dojechało. Wówczas quorum, zostało osiągnięte.

W między czasie, podczas oczekiwania na innych członków SWO kontynuowano Walne Zgromadzenie. Przewodnicząca komisji rewizyjnej, przedstawiła i odczytała protokół z kontroli SWO jaka została dokonana. Komisja nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości w wydatkach poniesionych przez Spółę Wodną Opypy, ani nie miała uwag do jej działalności.
Zarząd w głosowaniu, otrzymał absolutorium i sprawozdanie zostało przyjęte.
Przewodniczący SWO zaproponował, aby składka na 2013r. w kwocie 200 zł. została utrzymana. Przy braku sprzeciwu wśród członków, stawkę zaakceptowano.

W dniu dzisiejszym na prywatnej stronie pani Grażyny Jałgos-Dębskiej przeczytałem informację, że ściągalność składki członkowskiej jest świetna. Drodzy Państwo, jest to nie prawda. Na wczorajszym Walnym Zgromadzeniu, przewodniczący stanowczo podkreślił, że ściągalność składki jest niewystarczająca i nosi się z zamiarem przekazania ściągania składek poprzez firmę windykacyjną.
Jednak i przewodniczący pan Michał Sobolewski nie ustrzegł się błędu i przekłamania. Otóż na moje pytanie, czy były oficjalnie kierowane do Starosty skargi na pracę Zarządu SWO, stwierdził, że tak, wpłynęła taka skarga ale od osoby nie będącej członkiem SWO i została odrzucona. Celowo zadałem to pytanie, ponieważ chciałem publicznie dowiedzieć się, że skargę tą napisała p. Grażyna Jałgos-Dębska jako członek Spółki Wodnej Opypy.
Skarga dotyczyła tego, że Zarząd chciał podjąć prace projektowe związane z odwodnieniem ul. Letniej i ul. Daktylowej, a także połączeniem rowu w ul. Gilewicza z rowem w ul. Aroniowej. I właśnie na wniosek jednego z członków SWO, Starostwo wszczęło postępowanie w sprawie uchylenia tych pozycji z planu prac na 2012r. Załączam print sercan wpisu członka Zarządu SWO pana Łukasza (w załączeniu również wszczęcie postępowania).
Skarga.jpg

wszczęcie postępowania(1).pdf
(515.17 KiB) Pobrane 684 razy



Potem dyskusja przybrała znamiona licytacji, wiele osób chciało aby coś z rowami i odwodnieniem zrobiono w jego okolicy lub ulicy.
Bardzo podobał mi się projekt wykonania planu prac przygotowany przez pana Łukasza Zemke, który podzielił newralgiczne części Opyp, do konserwacji i budowy nowych rowów, na kolejność wykonania prac, czy to przez SWO czy gminę. Projekt ten był pokazany i szczegółowo omawiany przez pana Łukasza. Również podobała mi się mapka z zaznaczonymi działkami członków SWO (oznaczone jednym kolorem). Na tej mapce widać dokładnie ilu jeszcze mieszkańców nie jest członkami Spółki Wodnej Opypy. Tą mapkę przygotował vice-przewodniczący SWO Dariusz Kuźma.
Niestety zebranie się przeciągało, a ja musiałem pilnie wyjść. W tym czasie głosowano nad zmianami w Statucie SWO. Zmiany zostały przegłosowane i zaakceptowane.
Z tego Walnego Zgromadzenia wyciągnąłem następujące wnioski. Działalność Zarządu SWO, jak najbardziej właściwa, a prace jakie zostały wykonane w znacznym stopniu przyczynią się do lepszego odwodnienia wsi Opypy. Z mojego punktu widzenia Zarząd stanął na wysokości zadania i spisał się na medal.
Jednak zastanawia mnie fakt, dlaczego tak usilnie pani Grażyna Jałgos-Dębska naciskała na wprowadzenie zmian w statucie SWO, czy nie dlatego, aby chcieć przygotować grunt pod odwodnienie swojej działki w myśl koncepcji projektu opracowanego przez inż.Oleksiaka.

Czas pokaże, czy mam rację, czy nie.

Pozdrawiam
Romek
Romuald Niedźwiedź
 
Posty: 466
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 10:46 pm
Imię: Romuald

Re: Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Opypy

Postprzez Dariusz Kuzma » Śr cze 19, 2013 10:38 am

Jednak i przewodniczący pan Michał Sobolewski nie ustrzegł się błędu i przekłamania. Otóż na moje pytanie, czy były oficjalnie kierowane do Starosty skargi na pracę Zarządu SWO, stwierdził, że tak, wpłynęła taka skarga ale od osoby nie będącej członkiem SWO i została odrzucona. Celowo zadałem to pytanie, ponieważ chciałem publicznie dowiedzieć się, że skargę tą napisała p. Grażyna Jałgos-Dębska jako członek Spółki Wodnej Opypy.
Skarga dotyczyła tego, że Zarząd chciał podjąć prace projektowe związane z odwodnieniem ul. Letniej i ul. Daktylowej, a także połączeniem rowu w ul. Gilewicza z rowem w ul. Aroniowej. I właśnie na wniosek jednego z członków SWO, Starostwo wszczęło postępowanie w sprawie uchylenia tych pozycji z planu prac na 2012r. Załączam print sercan wpisu członka Zarządu SWO pana Łukasza (w załączeniu również wszczęcie postępowania).


Romek, sprawdziłem nagranie wideo. Michał powiedział, że wpłynął 'wniosek' do starostwa o unieważnienie uchwały. Nie został nazwany skargą, bo nie było w nim tego słowa - w takim przypadku nie możemy zmieniać nazwy dokumentu, który wpłynął do starostwa. (nagranie 074 min. 15:40)
Administrator forum http://opypy.waw.pl Strona firmowa http://likesoft.pl tel. 602 389 106
Avatar użytkownika
Dariusz Kuzma
 
Posty: 526
Dołączył(a): N paź 10, 2010 12:37 am
Imię: Dariusz

Re: Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Opypy

Postprzez Romuald Niedźwiedź » Śr cze 19, 2013 11:02 pm

Darku, ależ oczywiście, że nic nie możecie zmieniać. Proszę pamiętaj jednak, że każdy prawnik jak również osoba, która choć w małym stopniu interesuje się prawem, powie Ci tak : Skarga nie musi nosić znamion nazwy, ale może wynikać z treści pisma i wówczas takową jest. Myślę, że przewodniczący Michał wiedział o co pytam, brakowało mi takiej odpowiedzi na moje pytanie:
Wpłynęło pismo do Starosty podpisane nie przez osobę nie będącą członkiem SWO, ale przez panią Grażynę Jałgos-Dębską członka SWO. W nazwie nie było słowa „Skarga”, jednak z treści pisma wynika, że takową jest. W konsekwencji Starosta uchylił 3 punkty uchwały dotyczącej planu prac SWO na rok 2012. Takiej odpowiedzi mi brakowało. Mam jednak nadzieję, że teraz po zmianie statutu SWO, jako Zarząd, powrócicie do uchylonych przez Starostę punktów uchwały 3/2012r. i opisany wówczas zakres prac, zostanie wykonany. Tak jak już wspomniałem, moja opinia odnośnie pracy Zarządu SWO jest jak najbardziej pozytywna i cieszę się, że osoby, które tym kierują, potrafią bardzo dobrze i sumiennie wykonywać wszelkie zadania odnośnie odwodnienia.

W dniu wczorajszym, zwróciłem się z prośbą do pana Radnego Powiatowego Jerzego Kopcia o pomoc w udostępnieniu wszelkich pism „wynikających z treści, że są to skargi” pisanych przez panią Grażynę Jałgos-Dębską do Starosty, dotyczące SWO i odwodnienia wsi.
Pozdrawiam
Romek
Romuald Niedźwiedź
 
Posty: 466
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 10:46 pm
Imię: Romuald

Re: Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Opypy

Postprzez Dariusz Kuzma » Cz cze 20, 2013 9:28 am

Romku, małe sprostowanie. Wpłynęły dwa pisma, jedno od członka spółki, drugie od osoby niebędącej członkiem spółki. Oba pisma były do Starosty.
Administrator forum http://opypy.waw.pl Strona firmowa http://likesoft.pl tel. 602 389 106
Avatar użytkownika
Dariusz Kuzma
 
Posty: 526
Dołączył(a): N paź 10, 2010 12:37 am
Imię: Dariusz

Re: Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Opypy

Postprzez Jerzy Kopeć » Pt cze 21, 2013 4:28 pm

Darku.

Romkowi na zebraniu chodziło o pismo Grażyny Jałgos-Dębskiej i jej siostry Renaty Tomczyk (członkiń spółki wodnej) z 29 maja 2012 roku, adresowane do Zarządu Spółki Wodnej Opypy i do wiadomości Komisji Rewizyjnej SWO oraz Starosty gdzie autorki w 19 wierszu od góry piszą:

„Odrębną kwestię stanowi wymijająca odpowiedź zarządu stwierdzająca, iż: „zarząd, SWO nie otrzymał żadnego zgłoszenia o nielegalnych urządzeniach odwadniających”. Nie mamy podstaw, by twierdzić, że takie stwierdzenie nie jest zgodne z prawdą. Zapewne oficjalnie nikt nie zgłosił samowolnej instalacji odwodnienia na swojej nieruchomości. Mamy jednak powody przypuszczać, iż zarząd lub poszczególni jego członkowie posiadają informacje dotyczące istnienia na terenie Opyp samowolnie wybudowanych urządzeń odwadniających”.

Ocenę czy jest to wniosek, skarga czy donos pozostawiam forumowiczom.

Drugim pismem o które na walnym zgromadzeniu SWO pytał Romek to jest pismo Grażyny Jałgos – Dębskiej i jej siostry Renaty Tomczyk z 16 maja 2012 r. do zarządu Spółki Wodnej Opypy i do wiadomości komisji rewizyjnej SWO oraz Starosty. Autorki w 14 wierszu od góry piszą:

Odrębną kwestią jest wykonanie przez niektóre z tych osób ( nazwiska autorki podają w 11 wierszu od góry) nielegalnych urządzeń odwadniających na swoich posesjach. Pragniemy podkreślić, że poprzez zmiany, jakie wprowadzili nasi sąsiedzi, na naszych działkach tworzą się zastoiska wodne. Urządzenia odwadniające, budowane bez odpowiedniej, ekspertyzy, projektu czy stosownych decyzji prawomocnych organów, czynią szkody na sąsiednich nieruchomościach i zaburzają stosunki wodne. Do tego dochodzi jeszcze podnoszenie poziomu działek. Nadmieniamy, iż gmina prowadzi postępowanie administracyjne dotyczące tego właśnie problemu, jednak procedura trwa, a samowola dotycząca budowy urządzeń odwadniających na własną rękę „kwitnie w najlepsze” i pozostaje jak na razie bezkarna.”

Ocenę czy jest to wniosek, skarga czy donos pozostawiam forumowiczom.

W tym miejscu uzupełnię informacje o kilka faktów. Pani Grażyna Jałgos-Dębska nielegalnie zniszczyła ujście swojego rowu do ulicy Mazowieckiej ze swojej posesji budując na nim szambo. Do dnia dzisiejszego ani Burmistrz ani Starosta ani Spółka Wodna nie nakazała Pani Grażynie Jałgos-Dębskiej odtworzenia ujścia wody do Mazowieckiej i zaprzestania zalewania sąsiednich posesji.
17 maja 2012 roku Pani Grażyna Jałgos-Dębska nielegalnie zniszczyła ujście wody z tego samego rowu wybudowane interwencyjnie przez Gminę Grodzisk Mazowiecki w dniu 31 grudnia 2010 roku za zgodą i przy wydatnej pomocy jej dobrego sąsiada Jerzego Kopcia. Ujściem tym woda z posesji Grażyny Jałgos Dębskiej i Renaty Tomczyk schodziła awaryjnie do rowu przy ul.Mazowieckiej. Załączone zdjęcia z datami dokumentują stan rzeczy. Jestem w posiadaniu filmów w dobrej jakości które ilustrują jak woda z posesji Grażyny Jałgos-Dębskiej i Renaty Tomczyk spływają wartkim nurtem na posesje sąsiednie w tym Jerzego Kopcia, Stefana Curzydło i Marka Zdunkiewicza. Ze względu na wielkość plików w jakości HD nie zamieszczam filmów na forum. Informacja o środowisku jest jawna i każdy z Państwa może po wniesieniu drobnej opłaty w Starostwie otrzymać podobnie jak ja kserokopie wszystkich dokumentów, ponieważ nie są opatrzone klauzulą tajności i ustawa o ochronie danych osobowych nie jest sprzeczna z ustawą o dostępie do informacji o środowisku.

Jurek Kopeć
Ostatnio edytowano Pt cze 21, 2013 6:29 pm przez Jerzy Kopeć, łącznie edytowano 1 raz
Jerzy Kopeć
 
Posty: 245
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 5:50 pm
Imię: Jerzy

Re: Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Opypy

Postprzez Jerzy Kopeć » Pt cze 21, 2013 4:57 pm

Straż Pożarna z Książenic wypompowywała wodę z posesji Grażyny Jałgos-Dębskiej do rowu przy ul.Mazowieckiej.
Załączniki
Straż pompuje wodę  od Jałgosów.JPG
utrudnienia w ruchu i koszty
interwencja Straży Pożarnej.JPG
zrzut wody do rowu przy Mazowieckiej
interwencje Straży Pożarnej.JPG
interwencja OSP Książenice 27 lutego 2010 r.
Ostatnio edytowano Pt cze 21, 2013 8:10 pm przez Jerzy Kopeć, łącznie edytowano 2 razy
Jerzy Kopeć
 
Posty: 245
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 5:50 pm
Imię: Jerzy

Re: Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Opypy

Postprzez Jerzy Kopeć » Pt cze 21, 2013 5:02 pm

25 grudnia 2010 roku przedstawiciele Urzędu Miasta i ZGK dokonali wizji lokalnej na podtapianych posesjach
Załączniki
wizja lokalna 25.12.2010 r.JPG
Jerzy Kopeć
 
Posty: 245
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 5:50 pm
Imię: Jerzy

Re: Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Opypy

Postprzez Jerzy Kopeć » Pt cze 21, 2013 5:17 pm

W sylwestra 2010/2011 pracownicy i sprzęt ZGK wykonali po uzgodnieniu z Panem Burmistrzem awaryjne ujście wody z podtapianych posesji. Zniszczono mi część winnicy ale czego się nie robi dla dobra sąsiadów.
Załączniki
prace ZGK w dniu 31 grudnia 2010 r (7).JPG
zmarznięte bryły ziemi nie pozwoliły starannie zasypać rury i rowu
prace ZGK w dniu 31 grudnia 2010 r (6).JPG
pomagałem przy pracach
prace ZGK w dniu 31 grudnia 2010 r (5).JPG
koparka Volvo z ZGK
prace ZGK w dniu 31 grudnia 2010 r (4).JPG
woda popłynęła w kierunku ujścia do studzienki
prace ZGK w dniu 31 grudnia 2010 r (3).JPG
przekopano rów
prace ZGK w dniu 31 grudnia 2010 r (2).JPG
studzienkę przykryto pokrywą
prace ZGK w dniu 31 grudnia 2010 r (1).JPG
osadzono studzienkę i ułożono rurę
Ostatnio edytowano Pt cze 21, 2013 6:36 pm przez Jerzy Kopeć, łącznie edytowano 1 raz
Jerzy Kopeć
 
Posty: 245
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 5:50 pm
Imię: Jerzy

Re: Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Opypy

Postprzez Jerzy Kopeć » Pt cze 21, 2013 5:30 pm

16 stycznia widać już dobrze efekt opuszczenia poziomu wody o 62 centymetry. W głębi dom Grażyny Jałgos-Dębskiej a na pierwszym planie pokryty lodem rów. 20 marca woda opadła ułożyłem starannie rurę na dnie rowu okręciłem rurę geowłókniną i na własny koszt zasypałem wszystko ziemią.
Załączniki
20marca 2011r (3).JPG
poziomowanie rury odwadniającej
20marca 2011r (2).JPG
prace wykonywałem ręcznie zasypując wypoziomowaną rurę
16 stycznia 2011 r..JPG
rów i dom Pani Jałgos Dębskiej po tym jak spod lodu spłynęła woda
Ostatnio edytowano Pt cze 21, 2013 8:20 pm przez Jerzy Kopeć, łącznie edytowano 1 raz
Jerzy Kopeć
 
Posty: 245
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 5:50 pm
Imię: Jerzy

Re: Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Opypy

Postprzez Jerzy Kopeć » Pt cze 21, 2013 5:36 pm

Przez rok wszystko było dobrze i nie tworzyły się zastoiska wody. Problem podtopień zdawał się być rozwiązany.
Załączniki
12 marca 2011r..JPG
wiosną 2011 problem podtopień nie wystąpił w głębi dom Zdunkiewicza i Curzydły a na pierwszym planie rów i ogród mojej sąsiadki
po zasypaniu.JPG
widok od strony Pani Grażyny Jałgos-Dębskiej
po zakończeniu prac.JPG
widok zakończonych prac od strony mojej winnicy
rów ma ujście.JPG
woda w rowie Pani Jałgos-Dębskiej schodzi do poziomu rury
Ostatnio edytowano So cze 22, 2013 8:37 am przez Jerzy Kopeć, łącznie edytowano 2 razy
Jerzy Kopeć
 
Posty: 245
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 5:50 pm
Imię: Jerzy

Następna strona

Powrót do Sprawy samorządowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

cron