Nowy Statut Sołectwa Opypy

Sprawy samorządowe dotyczące mieszkańców Opyp

Nowy Statut Sołectwa Opypy

Postprzez Dariusz Kuzma » Wt maja 27, 2014 12:34 pm

Witam,
Trochę z opóźnieniem przeczytałem propozycję nowego statutu - 30 kwietnia nie mogłem uczestniczyć w zebraniu.

Mam kilka uwag do statutu:
1.
§ 7.1) Zebranie Wiejskie - gdy statut nie stanowi inaczej - zwołuje Sołtys z własnej inicjatywy lub na pi¬semny wniosek:
a) co najmniej 10% mieszkańców uprawnionych do udziału w zebraniu.

- Gdzie jest podawana liczba mieszkańców uprawnionych do udziału w zabraniu?
- Uważam, że 10% to dosyć dużo (ok. 1000 => 100 podpisów) - to chyba musiałby być kataklizm, aby zwołać Zebranie Wiejskie. Moim zdaniem powinno być max. 3-5% lub np. 15 osób.

2.
3) Termin, miejsce i porządek obrad Zebrania Wiejskiego Sołtys podaje do wiadomości publicznej poprzez rozplakatowanie na tablicy ogłoszeń, drogą elektroniczną lub w inny sposób zwyczajowo przyjęty na co naj¬mniej 5 dni przed terminem zebrania.

- Dlaczego zmieniono na 5 dni? Poprzednio było 7. (a nawet dalej w tekście jest 7). Uważam, że nie każdy mieszkaniec przegląda tablice sołeckie dwa razy na tydzień, aby zobaczyć informację o zebraniu.

3.
Sołtys nie może odmówić zwołania Zebrania Wiejskiego na pisemny wniosek 10 % mieszkańców.

- powiązane z punktem 1.

4. To chyba największy gniot prawny:
§ 10.1) Zebranie wiejskie podejmuje prawomocne decyzje, jeżeli uczestniczy w nim. co najmniej 10% mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.
2) W przypadku braku wymaganych 10% uprawnionych do głosowania wyznaczany jest nowy termin zebrania.
3) Przepisu wymienionego w pkt. 1 nie stosuje się, gdy zebranie odbywa się w nowym terminie.
4) Termin nowego Zebrania Wiejskiego można wyznaczyć w tym samym dniu co termin pierwszy, kwadrans później.

- Moim zdaniem powinien być nowy termin w odstępie minimum 7 dni, lub trzeba usunąć ten zapis.
- kwadrans później - czyli nie ma wymaganej ilości osób, czekamy kwadrans - i dalej robimy co chcemy...

5.
6) Protokół z Zebrania Wiejskiego udostępniony jest u Sołtysa.
7) Sołtys dostarcza protokół wraz z Uchwałami, Wnioskami i Opiniami Zebrania Wiejskiego Burmistrzowi w terminie 14 dni od dnia Zebrania Wiejskiego.

- uważam, że protokół powinien być upubliczniany, np. na tablicy ogłoszeń, na stronie internetowej, sołectwa/gminy itp.

6.
3) Uprawnionym do głosowania jest mieszkaniec sołectwa stale w nim zamieszkujący i posiadający czynne i bierne prawo wyborcze (figuruje w spisie wyborców).

- a nie powinien być brany pod uwagę meldunek? Kto określa, czy osoba jest stale zamieszkująca?

7.
§ 27.1) Kandydatów na Sołtysa i członków Rady Sołeckiej zgłasza się do Gminnej Komisji Wyborczej najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyborów do godziny 15.00 wraz z wykazem osób popierających kandydata
...
Każde zgłaszanie kandydata na Sołtysa musi być poparte podpisami co najmniej 5% wyborców a na
członka Rady Sołeckiej 2%, jednak nie mniej niż 5 osób.

- Zgłaszanie kandydatów jest ok, jednak, czy listy z podpisami nie mają za wysokich progów? Ja bym dał po prostu: Sołtys - 3% wyborców, członek Rady Sołeckiej - min. 5 osób.

8.
. Sołectwo nie tworzy własnego budżetu. Zakres uprawnień do prowadzenia gospodarki finansowej So¬łectwa następuje w ramach funduszu sołeckiego - o ile został uch walony, oraz środków pozyskanych z zewnętrznych źródeł. Sołectwo może prowadzić gospodarkę finansową na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

- czy wiadomo co to są 'zewnętrzne źródła'?


Podaję linki:
ZARZĄDZENIE NR 347/2014 BURMISTRZA GRODZISKA MAZOWIECKIEGO z dnia 26 marca 2014 r.:
http://www.bip.grodzisk.pl/?content=464 ... g5NTcxKQ==

Info od obecnej Pani sołtys o konsultacjach:
http://www.opypy.com.pl/nowy-statut-sol ... spoleczne/

W załączniku projekt statutu.

Czy ktoś ma podobne uwagi/komentarze do statutu?

Pozdrawiam,
Darek
Załączniki
statut_solectwa_projekt.docx
(50.94 KiB) Pobrane 720 razy
Administrator forum http://opypy.waw.pl Strona firmowa http://likesoft.pl tel. 602 389 106
Avatar użytkownika
Dariusz Kuzma
 
Posty: 526
Dołączył(a): N paź 10, 2010 12:37 am
Imię: Dariusz

Re: Nowy Statut Sołectwa Opypy

Postprzez Romuald Niedźwiedź » Wt maja 27, 2014 4:19 pm

Darku,
twoje uwagi są jak najbardziej właściwe. Osobiście, bardzo jestem ciekaw poznania opinii o tym statucie, wszystkich członków rady sołeckiej w naszej wsi. A ciebie proszę o skierowanie tych uwag do Sławomira Pietraszka (Samodzielne stanowisko d/s sołectw) i to jak najszybciej.
Pozdrawiam
Romek
Romuald Niedźwiedź
 
Posty: 466
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 10:46 pm
Imię: Romuald

Re: Nowy Statut Sołectwa Opypy

Postprzez Dariusz Kuzma » Pn cze 02, 2014 3:01 pm

Czy oprócz Romka nikt nie ma nic do dodania?
Czy kogokolwiek interesuje przyszły statut sołectwa?

Nie chciałbym, aby to były uwagi tylko od dwóch osób. Może ktoś jeszcze chce się przyłączyć?
Administrator forum http://opypy.waw.pl Strona firmowa http://likesoft.pl tel. 602 389 106
Avatar użytkownika
Dariusz Kuzma
 
Posty: 526
Dołączył(a): N paź 10, 2010 12:37 am
Imię: Dariusz

Re: Nowy Statut Sołectwa Opypy

Postprzez Marta Zemka » Śr cze 04, 2014 9:43 am

Darku,
statut interesuje zapewne bardzo wąską grupę osób niestety. Ja byłam obecna na konsultacjach społecznych, również budziły moje wątpliwości niektóre kwestie poruszone przez Ciebie na forum. Termin 5-dniowy na zwołanie Zebrania Wiejskiego w szczególności. Pan Pietraszak wyjaśnił, że termin ten wynosi własnie 5 dni ze względu na możliwość poprawy wniosku dotyczącego podziału funduszu sołeckiego (termin na poprawe wynosi 5 dni, więc ustalenie dłuższego terminu na zwołanie ZW uniemożliwiałoby poprawę). Ja byłabym za teriminem con. 14 dni, ale po namyśle stwierdziłam, że to niestety pewnie nic nie zmieni. Ci co nie przychodzą nie będą przychodzić nawet jak im się powie o ZW miesiąc wcześniej....
Nie budzi moich wątpliwości tak zwany drugi termin ZW który może przypadać 15 minut po pierwszym - jest to praktyka powszechnie stosowana w innych instytucjach. Konieczność zwołania ponownie ZW w terminie np 5 dni powodowałaby komplikacje organizacyjne (np. opóźnienia w terminie podziału funduszu sołeckiego). Poza tym, biorąc pod uwagę niską frekwencję, praktycznie każde ZW w pierwszym terminie by się nie odbyło.
Inne osoby obecne na tych konsultacjach miały watpliwości co do innych kwestii - jak na przykład możliwość odwolywania sołtysa i tego konsekwencje. Dla mnie zapisy statutu nt odwoływania są w porządku.
tak informacyjnie - do dzisiaj jest termi na zgłaszanie formalnie (czyli na piśmie) uwag do projektu statutu
Pozdrawiam
Marta
Avatar użytkownika
Marta Zemka
 
Posty: 98
Dołączył(a): Wt lut 15, 2011 1:23 pm
Imię: Marta

Re: Nowy Statut Sołectwa Opypy

Postprzez Joanna Biegała » Śr cze 04, 2014 6:43 pm

Marta Zemka napisał(a): Termin 5-dniowy na zwołanie Zebrania Wiejskiego w szczególności. Pan Pietraszak wyjaśnił, że termin ten wynosi własnie 5 dni ze względu na możliwość poprawy wniosku dotyczącego podziału funduszu sołeckiego (termin na poprawe wynosi 5 dni, więc ustalenie dłuższego terminu na zwołanie ZW uniemożliwiałoby poprawę).


Pan Pietraszek przekonał mnie, że zmiana terminu zwołania zebrania z 7 dni na 5 dni jest spowodowana tak jak p.Magda napisała ze względu na możliwość poprawy wniosku dotyczącego funduszu sołeckiego.Termin na poprawę podany w ustawie o funduszu sołeckim wynosi jednak 7 a nie 5 dni. Sołtysi dzięki temu będą mieli 2 dni na przygotowanie dokumentów i złożenie ich w urzędzie gminy.

Złożyłam dziś uwagę do statutu sołectwa Opypy, ponieważ uważam, że Darek ma rację odnośnie zmniejszenia ilości wymaganych podpisów poparcia dla kandydatów na Sołtysa i do Rady Sołeckiej
statutUwaga.jpeg
Joanna Biegała
 
Posty: 589
Dołączył(a): N paź 10, 2010 9:56 am
Imię: Joanna

Re: Nowy Statut Sołectwa Opypy

Postprzez Romuald Niedźwiedź » Śr cze 04, 2014 9:50 pm

Pani Marto,
Zgadzam się z Panią, że statut interesuje wąską grupę osób. Być może ze strony Pani Sołtys, trzeba było zachęcić mieszkańców również innymi punktami zebrania, bardziej przyziemnymi. Może gdyby na zebraniu byłby obecny Burmistrz, Starosta i ktoś odpowiedzialny za stan dróg, byłoby inaczej. Niestety, Pani Sołtys śmiem twierdzić, że celowo zorganizowała to zebranie w dniu sesji rady miejskiej, gdzie na 100% można było się spodziewać, że Burmistrza i jego zastępcy nie będzie. Na takie zebranie poświęcone tylko statutowi naprawdę mało osób przyjdzie. Sama się Pani o tym przekonała. Bo tak naprawdę było 5 czy 10 osób? Mieszkańców do takich zebrań trzeba przygotować. Nie tylko wywiesić suchą kartkę, ale pojechać, zaprosić przynajmniej do tych co w miarę chodzą. Niestety Pani Sołtys nie ma na to czasu. Ciągłe wyjazdy, spotkania w różnych częściach Polski, a obecnie gra wiejska, kiedy można dobrze przygotować zebranie? W mojej wcześniejszej korespondencji z panią Sołtys, zaręczała mnie, że zorganizuje zebrania cyklicznie, co kilka miesięcy. Na obiecankach się skończyło. Napisałem jej nawet, że byłem bardzo zaskoczony jednym zebraniem, gdzie przygotowała je bardzo dobrze. Był p.Galiński, starosta i ktoś od dróg. Zebranie było prowadzone sprawnie, bez przekrzykiwania się. Takich zebrań, przynajmniej ja oczekuję.
Uważam, że Darek ma rację we wszystkich punktach, nawet jeżeli chodzi o te 5, a nie 7 dni .
Mam wobec tego pytanie, dlaczego mamy te dni dostosowywać tylko do podziału funduszu sołeckiego a nie zwykłego zebrania? Dlaczego, tak łatwo zaakceptowaliśmy tylko jedno zebranie raz w roku? Czy protokół z zebrania to jakaś tajemnica, aby udostępniony był tylko u Pani Sołtys? Dlaczego, nie można wyjść z tym do mieszkańców i po prostu go upublicznić? Po co wobec tego jest strona sołectwa przygotowana przez gminę, gdzie ostatni wpis to : Wystąpienie Burmistrza Grodziska Mazowieckiego w programie "Echo Dnia - Komentarze" i to chyba z 2013r.
Romuald Niedźwiedź
 
Posty: 466
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 10:46 pm
Imię: Romuald

Re: Nowy Statut Sołectwa Opypy

Postprzez Dariusz Kuzma » Cz cze 05, 2014 9:39 am

Wczoraj złożyłem wnioski do statutu sołeckiego do gminy.
Część rzeczy to pytania do odpowiedzi, być może powinno być to określone w statucie.
W załączniku pismo.
Załączniki
wnioski_konsultacji_spolecznych_statut_solectwa_dk.jpg
Administrator forum http://opypy.waw.pl Strona firmowa http://likesoft.pl tel. 602 389 106
Avatar użytkownika
Dariusz Kuzma
 
Posty: 526
Dołączył(a): N paź 10, 2010 12:37 am
Imię: Dariusz

Re: Nowy Statut Sołectwa Opypy

Postprzez Jerzy Kopeć » Cz cze 05, 2014 10:00 am

Trafne uwagi Darku. Fajnie, że w terminie złożyłeś do Gminy podsumowanie konsultacji na naszym forum.
Ja nadal uważam, że protokół z zebrania wiejskiego powinien być odczytany i przyjęty na tym zebraniu. Protokół to dokument. Inaczej będzie tak jak jest teraz czyli radosna twórczość piszącego protokół na podstawie wspomnień lub wybiórczo robionych notatek. Ja uważam że taki zapis nie musi być w statucie i dlatego nie złożyłem stosownego wniosku. Zebranie Wiejskie może zdecydować o terminie odczytania i przyjęcia protokołu. Pora wprowadzić taki dobry zwyczaj na zebraniach wiejskich. Unikniemy wtedy zbędnych nieporozumień. Ja na zebraniu wiejskim złożyłem taki wniosek, nikt go nie poparł a prowadzący zebranie nie uznał za stosowne aby mój wniosek formalny procedować. A szkoda.
Jerzy Kopeć
 
Posty: 245
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 5:50 pm
Imię: Jerzy

Re: Nowy Statut Sołectwa Opypy

Postprzez Marta Zemka » Pt cze 06, 2014 10:06 am

Jeszcze przypomniałam sobie 1 rzecz której się dowiedsziałam na "konsultacjach". Zebranie Wiejskie może podjąć uchwałę w KAŻDEJ sprawie jaka się tylko Zebraniu podoba, i Sołtys ma obowiązek taką uchwałę do Gminy dostarczyć.
Z realizacją tej uchwały to już inna sprawa, ale może to być dodatkowa forma kontaktu naszej wsi z władzami (na przykład w sprawie stanu dróg czy innych naszych oczekiwań).
m
Avatar użytkownika
Marta Zemka
 
Posty: 98
Dołączył(a): Wt lut 15, 2011 1:23 pm
Imię: Marta


Powrót do Sprawy samorządowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości