Zebranie wiejskie

Sprawy samorządowe dotyczące mieszkańców Opyp

Re: Zebranie wiejskie

Postprzez Jerzy Kopeć » Cz wrz 11, 2014 7:40 am

Miotły to się przydadzą bo będzie porządek we wsi i dobrze że dwie. Ale cerat to chyba za dużo.
Załączniki
fundusz_2015.JPG
Jerzy Kopeć
 
Posty: 245
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 5:50 pm
Imię: Jerzy

Re: Zebranie wiejskie

Postprzez Joanna Biegała » Pt wrz 12, 2014 10:14 am

Na wczorajszym zebraniu wiejskim został rozdysponowany fundusz sołecki na 2015r.
Najwięcej głosów zebrał wniosek nr 2 złożony przez mieszkańców Opyp.
Podział funduszu:
1.Modernizacja działki gminnej "Różana Polana, 17 000,00zł
w tym:
a) modernizacja boiska sportowego
b) budowa ogrodzenia
2.Zajęcia dla dzieci i młodzieży 2 000,00zł
3.Zakup tłucznia 10 337,13zł
Załączniki
funduszS.rtf
(6.69 KiB) Pobrane 666 razy
Joanna Biegała
 
Posty: 589
Dołączył(a): N paź 10, 2010 9:56 am
Imię: Joanna

Re: Zebranie wiejskie

Postprzez Dariusz Kuzma » Pt wrz 12, 2014 12:26 pm

Dostałem od Pani Sołtys następującego maila:

Wczoraj o 19.30 odbyło się Zebranie Wiejskie. Przybyły 52 osoby Przedstawiono 3 kompletnie wypełnione wnioski.
nr 1 wniosek sołtysa i rady sołeckiej (wyposażenie sołectwa, Różana Polana, Paprociowa Polana, zajęcia pozalekcyjne); nr 2 mieszkańców (Różana Polana, tłuczeń, zajęcia pozalekcyjne); nr 3 mieszkańców (Paprociowa Polana, wyposażenie sołectwa, zajęcia pozalekcyjne).
Dyskusja była długa, głosowanie odbyło się imienne - wyczytywano nazwisko i notowano odpowiedź na jaki nr wniosku kto głosuje.
nr 1 - 5 głosów
nr 2 - 24 głosy
nr 3 - 23 głosy
Częściowo cel ustawy o funduszu sołeckim został osiągnięty - społeczność lokalna przygotowała odrębne wnioski i aby to zrobić Mieszkańcy musieli się zorganizować, zebrać, uzgodnić i napisać.
Drugi cel ustawy jednak nie został osiągnięty - tzn. fundusz sołecki miał spowodować, że każda wydana złotówka wygeneruje kolejną w postaci pracy samych Mieszkańców. Wniosek nr 2 zakłada wydanie pieniędzy bez wkładu własnego Mieszkańców. Na zebraniu zadałam pytanie czy wiadomo gdzie będzie składowany tłuczeń, kto go będzie rozwoził oraz na jakie ulice należy go rozwieźć. W odpowiedzi usłyszałam, że gdzieś się go zeskładuje i jakoś się go rozwiezie. Przypominam więc, że sołtys jest odpowiedzialny za realizację wniosku, a w przegłosowanym wniosku jest zapisane "zakup tłucznia". Poza tym w zeszłym roku głosując nad funduszem sołeckim wyrównaliśmy ilość środków jakie poszły zarówno na Paprociową jak i na Różaną Polanę, ponieważ uważam, że najważniejszy jest równomierny rozwój całej wsi a nie tylko tej części wokół Różanej Polany. Wniosek przegłosowany wczoraj zakłada dbanie o jedną część Opyp
- i to jest przykre. Jednakże w tym całym burzliwym spotkaniu jedno trzeba przyznać - wygrała demokracja. Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na wczorajsze zebranie i mam nadzieję, że każde nasze sołeckie zebranie będzie miało tak liczną frekwencję.
W ciągu tygodnia protokół oraz wniosek będą dostępne na http://www.opypy.com.pl

Pozdrawiam
--
Sołtys wsi Opypy
Maja Winiarska-Czajkowska
tel. +48 535-720-530


Czy ktoś może mi powiedzieć, gdzie jest opisany 'drugi' cel ustawy?
Bo przejrzałem ustawę i jakoś tego nie widzę.
widzę tylko to:
6. Środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które zgłoszone we wniosku, o którym mowa w art. 5, są
zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy.


źródło:
http://www.prawo.egospodarka.pl/akty/dz ... 14/000/301

A ja myślałem, że sołtys reprezentuje mieszkańców.. a tu mamy jakieś obliczenia i równoważenia wsi - czy to ma sens?

I jeszcze ciekawostka, protokolant, który podaje fałszywe informacje do internetu..
Załączniki
gjd_facebook_po_11_09_2014.JPG
Administrator forum http://opypy.waw.pl Strona firmowa http://likesoft.pl tel. 602 389 106
Avatar użytkownika
Dariusz Kuzma
 
Posty: 526
Dołączył(a): N paź 10, 2010 12:37 am
Imię: Dariusz

Re: Zebranie wiejskie

Postprzez Marta Zemka » Pt wrz 12, 2014 2:51 pm

Mnie co innego zastanawia:

Cytat: "Wniosek przegłosowany wczoraj zakłada dbanie o jedną część Opyp - i to jest przykre. "

To jest całkowita nieprawda. A oto dowód:
- wniosek 1 - zgodnie z tym co sama Pani Sołtys prezentowała w swoich wyliczeniach też zakładal przeznaczenie większości kwoty na Różaną, za to wniosek 3 - nic na Różaną, całość na Komarową Polanę - i to oczywiście nie byłaby jawna niesprawiedliwość, ale ja się już do tej retoryki przyzwyczaiłam i do takiego przedstawiania "faktów" jaki pasuje obu Paniom - przytoczony wpis z FB.

Wniosek nr 2 przewiduje zakup dużej ilości tłucznia na poprawę przejezdności dróg - nie przypominam sobie żeby gdziekolwiek we wniosku albo w czasie dyskusji padło chociaż jedno słowo dotyczące tego w której części Opyp te drogi mają być utwardzane - ale to nie pasowało do z góry postawionej tezy.

Ciekawa jestem jaka będzie treść protokołu z ZW.

Smutno mi, że wciąż zamiast szukać wspólnego języka ludziom przekazuje się nieprawdę i "fakty" przedstawia według własnego widzimisię. Nie pomogła niestety obecność Pana Starosty ....

Ja mam jeszcze taką refleksję, że była na zebraniu jedna Pani, która jak pamiętam co roku głośno podnosiła sprawę dróg (w protokole z któregoś ZW było nawet chyba coś o "głośnych krzykach"). Wczoraj ta sama osoba (chyba, że mylę, to z góry przepraszam) protestowała przeciwko podpisywaniu petycji o dofinansowanie budowy drogi do WKD (bo nie korzysta) i głosowała za wnioskiem o doposażenie PP w urządzenia fitness (tłuczeń na drogi już nie był jak widać potrzebny).

Jestem też zbulwersowana próbą manipulacji wynikiem głowsowania, dopisywaniem do listy obecności osób nieobecnych (w każdym następnym głosowaniu funduszu trzeba zachować analogiczny jak wczoraj sposób głosowania bo tylko taki sposób gwarantuje moim zdaniem brak tzw. "martwych dusz" głosujących w zależności od potrzeb).
Nie wiem czy noie wartoby też weryfikować uporawnień do głosowania - sprawdzać zameldowanie w Opypach a w przypadku innego niż Opypski adresu - oświadczenia 3 zameldowanych, że dana osoba faktycznie tutaj mieszka).

Nie wiem, czy protokół z ZW będzie gdzieś opublikowany, ale jeśli ktoś będzie w jego posiadaniu - to prośba o udostępnienie.

Pozdrawiam wszystkich z nadzieją, że w Opypach kiedyś zapanuje zgoda i normalność.
Avatar użytkownika
Marta Zemka
 
Posty: 98
Dołączył(a): Wt lut 15, 2011 1:23 pm
Imię: Marta

Re: Zebranie wiejskie

Postprzez Jerzy Kopeć » Pt wrz 12, 2014 6:43 pm

Na poprzednim zebraniu złożyłem formalny wniosek aby protokół z zebrania był przyjmowany na zakończenie zebrania dopóki wszyscy pamiętają o czym była mowa. Prowadząca zebranie nie raczyła poddać wniosku pod głosowanie. Nikt mnie nie poparł. Nadal mamy radosną twórczość protokolantki która wybiórczo spisuje swoje wspomnienia z zebrania. I jeszcze ludzie to później czytają. Żenada a nie demokracja. Dwa lata temu usłyszałem od na zebraniu wiejskim od Pani Piwnik która przeczytała w protokole "ustalono, że radny Kopeć zbierze 200 podpisów pod projektem uchwały". Pytam kto i z kim ustalał ? Pani protokolantka tak ustaliła ? To miał być wniosek mieszkańców a nie radnego jak dobrze sobie przypominam. Dość mam takich manipulacji. Czekam na publikację protokołu z ostatniego zebrania. Jurek
Jerzy Kopeć
 
Posty: 245
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 5:50 pm
Imię: Jerzy

Re: Zebranie wiejskie

Postprzez Romuald Niedźwiedź » Pt wrz 12, 2014 9:09 pm

Tak, przyznaję się, że w ubiegłym roku nie poparłem wniosku Jurka dotyczącego przyjmowania protokołu zaraz po zebraniu. Na swoje usprawiedliwienie mogę tylko powiedzieć tyle, że o ile pamiętam, bardzo dużo osób na raz zabierało głos. Po prostu, moja uwaga mogła być skupiona na pytanie kogoś innego. I za to Jurka przepraszam. Gdyby taki wniosek był głosowany, na pewno bym go poparł. Jestem jednak dobrej myśli, że co się odwlecze to nie uciecze i przy nowej wiejskiej władzy, ten wniosek wejdzie w życie.

Co do wczorajszego zebrania.

Bardzo ładnie i trafnie podsumowała to Marta. Dodam tylko, że ta Pani, która pisała o „głośnych krzykach” to Pani GJD. Tylko patrzeć jak zostanie napisana kolejna skarga do gminy, czy gmina może finansować takie przedsięwzięcie. Całkowita nieprawda, że nie korzysta z tego odcinka ulicy. Korzysta i to często, jeżdżąc po rodzinę do kolejki WKD.

Odnośnie e-maila Pani Sołtys.
Cytuję: Przypominam więc, że sołtys jest odpowiedzialny za realizację wniosku, a w przegłosowanym wniosku jest zapisane "zakup tłucznia".

I bardzo dobrze, że Pani Sołtys to przypomina. Nareszcie zajmie się sprawami wsi a nie imprezami. Pewnie trzeba będzie, na wniosek mieszkańców, zwołać częściej zebranie Rady Sołeckiej, przegłosować, podjąć decyzję w które miejsce trzeba wysypać ten tłuczeń, dopilnować tego zadania i odebrać usługę. Tłucznia nie trzeba nigdzie składować. Wystarczy jeden telefon i następnego dnia jest przywieziony tłuczeń na konkretną ulicę. Jeżeli gmina zorganizuje przetarg na dostarczanie tłucznia, to też można go potem w danej firmie zamawiać sukcesywnie i za każdym razem otrzymać fakturę.

Mnie zastanawia jeden fakt.
W Radzie Sołeckiej jest osoba, która (jak napisała to Pani Sołtys) odpowiedzialna jest za pozyskiwanie sponsorów. Czy ta osoba nie potrafi znaleźć chociaż jednego sponsora na miotły, grabie, szpadel czy worki na śmieci? Po co dawać takie zadania osobie, która nie jest w stanie zorganizować prostych rzeczy?

Do podawania fałszywych informacji przez protokolanta zdążyłem już przywyknąć. Mam cichą nadzieję, że kiedyś przyjdzie opamiętanie.

Darku, „drugi” cel ustawy jest chyba napisany w „prywatnym” funduszu sołeckim, w jednym egzemplarzu.
Romuald Niedźwiedź
 
Posty: 466
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 10:46 pm
Imię: Romuald

Re: Zebranie wiejskie

Postprzez Joanna Biegała » Pt wrz 12, 2014 10:17 pm

Wiem, że mieszkańcy kilku wsi w tym na pewno wsi Szczęsne i Czarny Las zadecydowali, że zakupią tłuczeń w ramach funduszu sołeckiego na 2014r.
Specjalnie dowiadywałam się jeszcze przed zebraniem, że nie było z tym żadnych problemów
W tym roku we wsi Szczęsne od razu rozdysponowali cały zakupiony tłuczeń, a w Czarnym Lesie robiono to etapami.
W obu przypadkach ZGK pomogło swoimi maszynami rozprowadzić go po drogach.

Protokół jak tylko trafi do urzędu, udostępnię go na forum.
Joanna Biegała
 
Posty: 589
Dołączył(a): N paź 10, 2010 9:56 am
Imię: Joanna

Re: Zebranie wiejskie

Postprzez marek zdunkiewicz » So wrz 13, 2014 8:27 am

Nie będę się rozpisywał na temat uwag do zebrania, bo wszystko albo prawie wszystko zostało już powiedziane.
Martwi mnie jednak fakt ciągłego manipulowania mieszkańcami i przedstawiania innych w jak najgorszym świetle.
Skłócanie mieszkańców jak widać nie ma końca. Czy to jest właściwe działanie ? Czy dzielenie na -My -Oni to właściwe postępowanie ?
Kto dzieli , po co i dlaczego też nie będę mówił, bo wszyscy wiedzą o kogo i o co chodzi.
Mam nadzieję, że w sołectwie mieszkają ludzie mądrzy, którzy jednak sami potrafią racjonalnie myśleć za siebie i odróżnią prawdę od fałszu.
Fundusz sołecki został rozdysponowany właściwie. Mogło moim zdaniem pójść jeszcze więcej środków na ten tłuczeń, bo potrzeby są ogromne.
Wychodzę z założenia że : my damy to i władze gminne też dorzucą tyle samo albo i więcej i większość ulic będzie przejezdna .
A wykonawcą tego przedsięwzięcia ma być Sołtys po konsultacji z mieszkańcami !!!
marek zdunkiewicz
 
Posty: 243
Dołączył(a): N paź 10, 2010 9:50 pm
Imię: marek

Re: Zebranie wiejskie

Postprzez Romuald Niedźwiedź » N wrz 21, 2014 3:18 pm

Przypomnę tylko, że zgodnie z obietnicą Pani Sołtys jaką złożyła w e-mailu Darkowi, protokół z zebrania wiejskiego odnośnie podziału funduszu sołeckiego na 2015r. miał być upubliczniony w ciągu tygodnia. Do dzisiaj na podanej stronie przez Panią Sołtys, go nie ma. Kolejna obietnica bez pokrycia.


Mija kolejny tydzień, a protokołu jak nie ma, tak nie ma.
Romuald Niedźwiedź
 
Posty: 466
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 10:46 pm
Imię: Romuald

Poprzednia strona

Powrót do Sprawy samorządowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron