Fundusz sołecki

Sprawy samorządowe dotyczące mieszkańców Opyp

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Marcin Kotlarczuk » Pt lut 11, 2011 2:01 pm

...no jeszcze latarnie, ale to juz chyba "grubsza sprawa"
Marcin Kotlarczuk
 
Posty: 653
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 9:41 am
Imię: lol

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Łukasz Zemka » Pt lut 11, 2011 11:35 pm

Jeśli chodzi o latarnie, to zależy - jeżeli są już słupy instalacji elektrycznej, to tragedii chyba by nie było. Jeżeli nie ma, to faktycznie już grubsza sprawa.
Łukasz Zemka
 
Posty: 519
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 8:58 am
Imię: Łukasz

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Łukasz Zemka » So lut 12, 2011 12:04 am

Marcin Kotlarczuk napisał(a) :

> Łukasz, co do pchania wszystkich pieniedzy w drogi to zgadzam się z Tobą,
> że to nie do końca dobre, ale podam CI przykład:
> 30 ton kruszczu takiego właśnie jak możesz zobaczyć na Chabrowej ( białe
> kamyczki o wielkości jaką sobie zażyczymy ) prosto z kopalni kosztuje z
> transportem z pod Opola np. do Naszych Opyp 1300-1500 pln. Może można
> poszukać i znaleźć taniej. Dzowniłem bo przed swoją posesją na pewno z
> siąsiadami sobie zrobimy ale to już z własnych pieniędzy. Trochę własnej
> pracy czy to grabiami czy zagęszczarką i nie będzie problemu z dziurami,
> błotem, wodą. Popytaj się sąsiadów, którzy z własnej kasy zapłącili i to
> zrobili.

Marcin, nie muszę się pytać sąsiadów - sam robiłem (opis mojej małej inwestycji znajdziesz w piśmie do Burmistrza w "sprawach lokalnych"). Tak przy okazji - kamyczki o podobnej wielkości nie nadają się na utwardzanie dróg. Najlepszy materiał to pospółka, która, ze względu na różnorodność frakcji w niej zawartych, daje się dobrze zagęszczać.
Moja propozycja, jeśli chodzi o przekazanie funduszu na reanimację dróg, to jedynie zakup materiału. Mieszkańcy danej ulicy musieliby sami zagospodarować materiał (żeby każdy poczuł, że musi coś również dać od siebie). Na takie (lub podobne rozwiązanie) mógłbym się zgodzić, ale ogólnie nadal jestem przeciwny (ale w sumie jakie to ma znaczenie - większość zdecyduje).

Łukasz
Łukasz Zemka
 
Posty: 519
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 8:58 am
Imię: Łukasz

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Marcin Kotlarczuk » Cz maja 26, 2011 12:40 pm

Witam,
od lutego trochę czasu minęło - wątek o FS niepotrzebnie się rozrósł w temacie o ognisku sobotnim a jego miejsce powinno być właśnie tu:

Dlatego też;
Bardzo proszę, aby nowa Pani Sołtys ( MWC ) sama, czy w porozumieniu z Panią byłą Sołtys napisała
na co i kiedy zostało przeznaczone prawie 40000 pln.?
Jako mieszkaniec - myślę, że nie tylko ja - jestem ciekawy. Nie wiem również dlaczego pomimo wielu próśb, maili, czy też postów na forum, nie został poddany pomysł przez Panią byłą Sołtys i pokuszenie się o zorganizowanie spotkania lub zabrania głosu właśnie w temacie FS i zmianie jego przeznaczenia a właściwie nie przeznaczenia, tylko innej lokalizacji ( montaż na placu zabaw przy Ul. Polnej róży ).


Przeznaczenie można zmienić zgodnie z informacją w poście
viewtopic.php?f=2&t=8&start=20#p488


Dziękuję i pozdrawiam
Marcin Kotlarczuk
 
Posty: 653
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 9:41 am
Imię: lol

Re: Fundusz sołecki

Postprzez marek zdunkiewicz » Cz maja 26, 2011 2:01 pm

Podtrzymuję opinię, ze można zmieni przeznaczenie funduszu sołeckiego.
Dla zainteresowanych poniżej skopiowana treśc o zmianie.

MSWiA przestrzega przed zmianą przeznaczenia środków w ramach funduszu sołeckiego. Wydatki poniesione w następstwie takiej zmiany mogą stracić charakter wydatków w ramach funduszu.

Oznacza to, że środki wydatkowane w ten sposób nie będą zwracane przez budżet państwa. Tymczasem zgodnie z ustawą o funduszu sołeckim gminy mogą odzyskać maksymalnie do 30 proc. kwoty przeznaczonej na ten cel.

Nasi czytelnicy poinformowali o odmiennym podejściu niektórych RIO i wojewodów do kwestii zmiany przeznaczenia środków funduszu sołeckiego w trakcie roku budżetowego. Zdarza się, że Izby na to zezwalają. Co innego zaś mówią wojewodowie.

MSWiA, poproszone o rozstrzygnięcie problemu przyznaje, że kwestia zmiany przeznaczenia środków przyznanych w ramach funduszu sołeckiego nie została uregulowana w ustawie o funduszu sołeckim.

Resort przypomina jednocześnie, że „środki finansowe przekazywane sołectwom w ramach funduszu sołeckiego są częścią finansów publicznych (w tym przypadku - częścią budżetu gminy/miasta). Za ich dysponowanie odpowiada wójt/burmistrz (art. 60 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym), który w tym zakresie dokonuje wydatków budżetowych”.

Jemu też przysługuje prawo zgłaszania propozycji zmian w budżecie gminy. Przy czym, z prośbą do wójta (burmistrza) o zainicjowanie ewentualnych zmian w budżecie może wystąpić sołectwo. Natomiast organem władnym do rozstrzygnięcia o tym czy zasadne i celowe jest dokonanie zmian w budżecie gminy (miasta) jest wyłącznie rada gminy (rada miasta).

MSWiA podkreśla jednak, że: „zmiana przeznaczenia środków funduszu poza procedurami przewidzianymi ustawą o funduszu sołeckim może spowodować, że dane środki stracą charakter funduszu sołeckiego w znaczeniu ustawy”.

Zatem zebranie wiejskie składa stosowny wniosek do Burmistrza i sprawa jest załatwiona.
Nie wiem jaki interes mają osoby, które mocno blokują jego zmianę.
Jak się okazuje potrzeb dla naszej wsi jest mnóstwo, ale o nich nikt nigdy nie chciał z nami rozmawiac . W tajemnicy i wąskim gronie decydowano za nas.
Pani Maju mam nadzieję, że zacznie Pani słuchac wszystkich mieszkańców . Jeśli wolą mieszkańców jest , aby zmienic przeznaczenie funduszu sołeckiego to trzeba to uczynic i to jak najszybciej. Mam nadzieję, że Pani do tego doprowadzi.
Z wypowiedzi wielu osób można wywnioskowac, że nadszedł czas aby wspólnie działac i bronic interesów całej wsi, a nie kręgu kilku osób.
Do pilnych potrzeb zaliczam gabloty z mapą i nazwami ulic/pisał już o nich p. Romek/ potrzeba przynajmniej 6 może 7 sztuk.
Te wykonane z desek - daleko im do estetyki i kultury- dawno powinny zniknąc . Ich wygląd świadczy o ..... . nie dokończę bo mi wstyd .
Co do lamp oświetleniowych. Można i lampy. Koszt jednej to około 700 zł. A projekt to już sprawa Urzędu Gminy. I to jest zadanie dla Sołtysa, aby gmina taki projekt wykonała.

Pozdrawiam.
M.Z.
marek zdunkiewicz
 
Posty: 243
Dołączył(a): N paź 10, 2010 9:50 pm
Imię: marek

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Marcin Kotlarczuk » Cz maja 26, 2011 2:36 pm

Poprzez nasze maile i prośby poprzez Forum, m.in ja próbowałem zwrócić uwagę na ten temat.

Wklejam screeny z wycinkiem ze Statutu Sołectwa, w którym w rozdziale III w &9 można przeczytać między innymi o tym, że:

Do zadań SOŁTYSA należy m.in. analizowanie i rozpatrywanie wniosków zgłaszanych przez Mieszkańców.

Pozdrawiam
Marcin Kotlarczuk
 
Posty: 653
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 9:41 am
Imię: lol

Re: Fundusz sołecki

Postprzez krzysztofkornat » Cz maja 26, 2011 5:27 pm

Ja tylko dodam, że interesuje mnie wydatkowanie środków zebranych od sponsorów przy budowie P.Polany oraz środków zebranych podczas festynów z odpłatnego poczęstunku/ciasta, smalec,ogóreczki itp./.
Może najwyższa pora upublicznić informację gdzie są te środki.
Zapewne Panie, które napracowały się przy tym i wyłożyły swoje oszczędności na zakup produktów do wypieków są bardzo ciekawe co się stało z tymi pieniędzmi.
Jakoś na zebraniu w sprawozdaniu pani Sołtys nie wspomniała ani słowa w tym temacie.
Bardzo proszę nowo wybraną panią Sołtys o zamieszczenie informacji na forum co do zadanego tematu.
krzysztofkornat
 
Posty: 41
Dołączył(a): Pt gru 17, 2010 7:56 pm
Imię: krzysztof

Re: Fundusz sołecki

Postprzez Sołtys MWC » Cz maja 26, 2011 10:00 pm

Szanowni Państwo
Nie zamierzam tłumaczyć się z kadencji poprzednika - zainteresowanych odsyłam na stronę www.opypy.com.pl - jest tam podany do publicznej wiadomości adres @ p. Grażyny - proszę zadać jej indywidualnie te pytania, które Państwa nurtują - na pewno z chęcią na nie odpowie.
Pozdrawiam
MWC
Avatar użytkownika
Sołtys MWC
 
Posty: 201
Dołączył(a): Pt maja 20, 2011 10:32 pm
Imię: Maja Winiarska-Czajkowska

Re: Fundusz sołecki i RADA SOŁECKA

Postprzez Marcin Kotlarczuk » Pn maja 30, 2011 7:24 pm

Witam,
w dniu dzisiejszym tj; 30 maja 2011 roku odbędzie się Pierwsze Spotkanie Nowej Rady Sołeckiej.

Rada Sołecka wybrana 19 maja 2011 r

Józef Baranowski
Joanna Biegała
Grażyna Jałgos -Dębska
Dariusz Kuźma
Piotr Skawiński
Marek Zdunkiewicz
Irena Zielińska


Bardzo proszę Przewodniczącego ( jeżeli zostanie wybrany ) o napisanie na FORUM, kto za co będzie odpowiadać i notatkę ze spotkania, aby wszyscy mieszkańcy mogli być świadomi, co się dzieje we wsi, jakie decyzje są podejmowane. Nie chciałbym, aby kiedykolwiek jeszcze powtórzyła się sytuacja, gdzie około 20 osób zdecyduje o przeznaczeniu 15 czy 20 tysięcy złotych.
Jest 7 osób w Nowej Radzie Sołeckiej i niech Każdy z Członków za coś będzie odpowiedzialny, z czego później będziemy mogli ich rozliczyć.

Czekamy na dzisiejszą konstruktywną relację i dokładne informacje.

Dziękuję i pozdrawiam.
Marcin Kotlarczuk
 
Posty: 653
Dołączył(a): Pn paź 11, 2010 9:41 am
Imię: lol

Poprzednia strona

Powrót do Sprawy samorządowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron